Урдобар (Присојница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Урдобар
археолошко наоѓалиште
Урдобар is located in Археолошки локалитет во Македонија
Урдобар
Урдобар
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°34′53″N 20°36′37″E / 41.58139° СГШ; 20.61028° ИГД / 41.58139; 20.61028Координати: 41°34′53″N 20°36′37″E / 41.58139° СГШ; 20.61028° ИГД / 41.58139; 20.61028
Основни податоци
Име Урдобар
Место Присојница
Општина Маврово и Ростуша
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Урдобар е археолошки локалитет во гостиварското село Присојница. Локалитетот претставува некропола од средниот век. Се наоѓа на јужната периферија од селото, на вакафско место кое е блага падина што се спушта кон реката Радика, каде се гледаат камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069