Пат (Жужње)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пат
археолошко наоѓалиште
Пат is located in Археолошки локалитет во Македонија
Пат
Пат
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°45′11″N 20°37′28″E / 41.75306° СГШ; 20.62444° ИГД / 41.75306; 20.62444Координати: 41°45′11″N 20°37′28″E / 41.75306° СГШ; 20.62444° ИГД / 41.75306; 20.62444
Основни податоци
Име Пат
Место Жужње
Општина Маврово и Ростуша
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Пат е археолошки локалитет во гостиварското село Жужње. Локалитетот претставува средновековна некропола. Се наоѓа источно од селото, во непосредната близина на манастирската црква, каде се гледаат камени плочи и крстови од бигор кои укажуваат на помала некропола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069