Липа (Церово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Липа
археолошко наоѓалиште
Липа is located in Археолошки локалитет во Македонија
Липа
Липа
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°43′21″N 20°50′44″E / 41.72250° СГШ; 20.84556° ИГД / 41.72250; 20.84556Координати: 41°43′21″N 20°50′44″E / 41.72250° СГШ; 20.84556° ИГД / 41.72250; 20.84556
Основни податоци
Име Липа
Место Церово (Ростушко)
Општина Маврово и Ростуша
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Липаархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Церово. Претставува населба и некропола одсредниот век. Се наоѓа на 1.500 м северозападно од селото, во приватна нива, каде се гледаат грамади од кршен камен и покривни ќерамиди, а при обработувањето на земјата биле откриени и гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069