Јаворска Вода (Лазарополе)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Јаворска Вода
археолошко наоѓалиште
Јаворска Вода is located in Археолошки локалитет во Македонија
Јаворска Вода
Јаворска Вода
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°32′9″N 20°41′37″E / 41.53583° СГШ; 20.69361° ИГД / 41.53583; 20.69361Координати: 41°32′9″N 20°41′37″E / 41.53583° СГШ; 20.69361° ИГД / 41.53583; 20.69361
Основни податоци
Име Јаворска Вода
Место Лазарополе
Општина Маврово и Ростуша
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период железно време
среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Јаворска Вода е археолошки локалитет во гостиварското село Лазарополе. Локалитетот претставува населба од железното време и средновековна некропола. Се наоѓа на околу 4 km југозападно од селото, во приватна нива, која е во непосредната близина на изворот на т.н. машка лековита вода,каде уште во 1952 година со стрмењето за лозја биле откриени 60 гроба градени од камени плочи -тип циста, поставени во правец исток-запад. Истата година Археолошкиот музеј на Македонија извршил заштитно ископување. Денес на површината се наоѓаат фрагменти од керамички садови и остатоци од куќен лепеж. Наодите се депонирани во Музејот на Македонија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069