Црквиште (Кракорница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црквиште
археолошко наоѓалиште
Црквиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Црквиште
Црквиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°45′21″N 20°41′38″E / 41.75583° СГШ; 20.69389° ИГД / 41.75583; 20.69389Координати: 41°45′21″N 20°41′38″E / 41.75583° СГШ; 20.69389° ИГД / 41.75583; 20.69389
Основни податоци
Име Црквиште
Место Кракорница
Општина Маврово и Ростуша
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Кракорница. Претставува средновековна некропола. Се наоѓа на околу 500 м јужно од селото, каде се среќаваат камени плочи и крстови од бигор кои укажуваат на помала некропола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069