Кадиевци (Тресонче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кадиевци
археолошко наоѓалиште
Кадиевци is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кадиевци
Кадиевци
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°33′39″N 20°43′23″E / 41.56083° СГШ; 20.72306° ИГД / 41.56083; 20.72306Координати: 41°33′39″N 20°43′23″E / 41.56083° СГШ; 20.72306° ИГД / 41.56083; 20.72306
Основни податоци
Име Кадиевци
Место Тресонче
Општина Маврово и Ростуша
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кадиевци е археолошки локалитет во гостиварското село Tресонче. Локалитетот претставува средновековна некропола. Се наоѓа во долниот дел од маалото Кадиевци, од десната страна на Тресонечка Река, каде при изградбата на индивидуални станбени објекти се откриени гробови градени од камени плочи -тип циста, со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069