На Црков (Присојница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
На Црков is located in Македонија
На Црков
Местоположба на На Црков во Македонија
Местоположба 41°34′53″N 20°36′37″E / 41.58139° СГШ; 20.61028° ИГД / 41.58139; 20.61028Координати: 41°34′53″N 20°36′37″E / 41.58139° СГШ; 20.61028° ИГД / 41.58139; 20.61028
Основни податоци
Место Присојница
Општина Маврово и Ростуше
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

На Црковархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Присојница. Претставува средновековна црква. Според кажувањето на мештаните, селската џамија е подигната врз темели од црква, на што укажува и топонимот.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069