Јама (Лазарополе)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Јама
археолошко наоѓалиште
Јама is located in Археолошки локалитет во Македонија
Јама
Јама
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°32′9″N 20°41′37″E / 41.53583° СГШ; 20.69361° ИГД / 41.53583; 20.69361Координати: 41°32′9″N 20°41′37″E / 41.53583° СГШ; 20.69361° ИГД / 41.53583; 20.69361
Основни податоци
Име Јама
Место Лазарополе
Општина Маврово и Ростуша
Тип

Археомак 2.0 графички знак (кула).svg кула

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Јама или Кула е археолошки локалитет во гостиварското село Лазарополе. Локалитетот претставува средновековна фортификација. Се наоѓа на околу 5 km западно од селото, на висок рид со доминантна положба, каде се наоѓаат грамади од кршен камен што укажуваат на помала фортификациска единица -кула.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069