Црква (Рибница)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°43′13″N 20°36′34″E / 41.72028° СГШ; 20.60944° ИГД / 41.72028; 20.60944Координати: 41°43′13″N 20°36′34″E / 41.72028° СГШ; 20.60944° ИГД / 41.72028; 20.60944
Основни податоци
Место Рибница
Општина Маврово и Ростуше
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Цркваархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Рибница. Претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа југоисточно над селото, на мала падина, каде се среќаваат грамади од градежен материјал и повеќе камени плочи од гробни конструкции кои упатуваат на постоење на мала црква и некропола. Во прилог на тоа оди и самиот топоним.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069