Каптажа (Лазарополе)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Каптажа
археолошко наоѓалиште
Каптажа is located in Археолошки локалитет во Македонија
Каптажа
Каптажа
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°32′9″N 20°41′37″E / 41.53583° СГШ; 20.69361° ИГД / 41.53583; 20.69361Координати: 41°32′9″N 20°41′37″E / 41.53583° СГШ; 20.69361° ИГД / 41.53583; 20.69361
Основни податоци
Име Каптажа
Место Лазарополе
Општина Маврово и Ростуша
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Каптажа е археолошки локалитет во гостиварското село Лазарополе. Локалитетот претставува средновековна некропола. Се наоѓа на западниот раб на селото, во непосредната близина на каптажата, каде со градежните работи се откриени и уништени повеќе гробови градени од камени плочи и со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069