Св. Ѓорѓија (Ново Село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Св. Ѓорѓија
археолошко наоѓалиште
Св. Ѓорѓија is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Ѓорѓија
Св. Ѓорѓија
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°43′59″N 20°49′48″E / 41.73306° СГШ; 20.83000° ИГД / 41.73306; 20.83000Координати: 41°43′59″N 20°49′48″E / 41.73306° СГШ; 20.83000° ИГД / 41.73306; 20.83000
Основни податоци
Име Св. Ѓорѓија
Место Ново Село (Ростушко)
Општина Маврово и Ростуша
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период доцен среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Ѓорѓија е археолошки локалитет во гостиварското село Ново Село. Локалитетот претставува црква од доцниот средниот век. Се наоѓа на околу 1 km источно од селото, каде во 30тите години на 20 век била подигната црквата „Св. Ѓорѓија“, и тоа врз темели од постара црква, на што упатува исфрлениот шут што се наоѓа во непосредната близина.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Св. Петка - доцносредновековна црква и некропола;
  • Крст - црква и некропола од доцен среден век;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069