Гробишта од Конде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Гробишта од Конде
археолошко наоѓалиште
Гробишта од Конде is located in Археолошки локалитет во Македонија
Гробишта од Конде
Гробишта од Конде
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°43′13″N 20°36′34″E / 41.72028° СГШ; 20.60944° ИГД / 41.72028; 20.60944Координати: 41°43′13″N 20°36′34″E / 41.72028° СГШ; 20.60944° ИГД / 41.72028; 20.60944
Основни податоци
Име Гробишта од Конде
Место Рибница
Општина Маврово и Ростуша
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Гробишта од Конде е археолошки локалитет во гостиварското село Рибница. Локалитетот претставува некропола од средниот век. Се наоѓа северно од селото, покрај патот за селото Нивишта, каде се среќаваат камени плочи од гробни конструкции со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Црква - средновековна црква и некропола;


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069