Петрева Ливада (Тресонче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Петрева Ливада
археолошко наоѓалиште
Петрева Ливада is located in Археолошки локалитет во Македонија
Петрева Ливада
Петрева Ливада
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°33′39″N 20°43′23″E / 41.56083° СГШ; 20.72306° ИГД / 41.56083; 20.72306Координати: 41°33′39″N 20°43′23″E / 41.56083° СГШ; 20.72306° ИГД / 41.56083; 20.72306
Основни податоци
Име Петрева Ливада
Место Тресонче
Општина Маврово и Ростуша
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Петрева Ливада е археолошки локалитет во гостиварското село Тресонче. Локалитетот претставува средновековна некропола. Се наоѓа на околу 500 м западно од маалото Лековци, каде при изградбата на патот за селото Лазарополе биле откриени гробови градени од камени плочи -тип циста. Во еден од гробовите е најдена бронзена тока.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069