Прејди на содржината

Св. Богородица (Ростуше)

Координати: 41°36′36″N 20°36′0″E / 41.61000° СГШ; 20.60000° ИГД / 41.61000; 20.60000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Богородица

Карта

Местоположба 41°36′36″N 20°36′0″E / 41.61000° СГШ; 20.60000° ИГД / 41.61000; 20.60000
Основни податоци
Место Ростуше
Општина Маврово и Ростуше
Тип

 црква  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Богородицаархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Ростуше. Претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа во средишниот дел на селото, каде при изградба на станбени куќи и нивелирање на теренот, на повеќе наврати се откривани гробови градени од камени плочи -тип циста. Исто така, откриени се и темели од манастирска црква посветена на Св. Богородица. Црквата по доаѓањето на Турците била претворена во џамија која, во 1912 година, српските власти ја срушиле. Во 1984 година, при изградбата на приватна куќа, сопственикот открил гроб од камени плочи во кој имало бронзен прстен со стаклена паста со црвена боја.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069