Камења на Стара Црква

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Камења на Стара Црква
археолошко наоѓалиште
Камења на Стара Црква is located in Археолошки локалитет во Македонија
Камења на Стара Црква
Камења на Стара Црква
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°41′0″N 20°37′57″E / 41.68333° СГШ; 20.63250° ИГД / 41.68333; 20.63250Координати: 41°41′0″N 20°37′57″E / 41.68333° СГШ; 20.63250° ИГД / 41.68333; 20.63250
Основни податоци
Име Камења на Стара Црква
Место Врбјани (Ростушко)
Општина Маврово и Ростуша
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Камења на Стара Црква е археолошки локалитет во гостиварското село Врбјани. Локалитетот претставува средновековна црква. Се наоѓа на околу 2 km западно од селото, на терен обраснат со густа шума, каде се гледаат контури од сакрален објект.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069