Динговска Црква

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Динговска Црква
археолошко наоѓалиште
Динговска Црква is located in Археолошки локалитет во Македонија
Динговска Црква
Динговска Црква
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°44′39″N 20°42′3″E / 41.74417° СГШ; 20.70083° ИГД / 41.74417; 20.70083Координати: 41°44′39″N 20°42′3″E / 41.74417° СГШ; 20.70083° ИГД / 41.74417; 20.70083
Основни податоци
Име Динговска Црква
Место Богдево
Општина Маврово и Ростуша
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Динговска Црква е археолошки локалитет во гостиварското село Богдево. Локалитетот претставува средновековна црква. Се наоѓа на местотокаде на синорот со селото Кракорница се гледа грамада од кршен камен, покривни ќерамиди и друг градежен материјал, а се забележува и основата на еднокорабна црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069