Кожа (Врбен)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кожа
археолошко наоѓалиште
Кожа is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кожа
Кожа
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°43′14″N 20°43′45″E / 41.72056° СГШ; 20.72917° ИГД / 41.72056; 20.72917Координати: 41°43′14″N 20°43′45″E / 41.72056° СГШ; 20.72917° ИГД / 41.72056; 20.72917
Основни податоци
Име Кожа
Место Врбен
Општина Маврово и Ростуша
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кожа или Лесков Дол е археолошки локалитет во гостиварското село Врбен. Локалитетот претставува сакрален објект од средниот век. Се маоѓа на 2 km северозападно од патот за Маврови Анови, во северната зона на истоимениот рид над Мавровското Езеро, каде се гледаат грамади од кршен камен. Според традицијата, христијаните од целиот регион се собираат тука на првиот петок по Велигден.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069