Прејди на содржината

Гробишта (Церово)

Координати: 41°43′21″N 20°50′44″E / 41.72250° СГШ; 20.84556° ИГД / 41.72250; 20.84556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гробишта

Карта

Местоположба 41°43′21″N 20°50′44″E / 41.72250° СГШ; 20.84556° ИГД / 41.72250; 20.84556
Основни податоци
Место Церово
Општина Маврово и Ростуше
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Гробиштаархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Церово. Претставува некропола одсредниот век. Се наоѓа на 500 м западно од Горно Маало — каде се гледаат камени плочи од гробни конструкции и крстови од бигор.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069