Поповци (Жировница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поповци
археолошко наоѓалиште
Поповци is located in Археолошки локалитет во Македонија
Поповци
Поповци
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°40′27″N 20°35′8″E / 41.67417° СГШ; 20.58556° ИГД / 41.67417; 20.58556Координати: 41°40′27″N 20°35′8″E / 41.67417° СГШ; 20.58556° ИГД / 41.67417; 20.58556
Основни податоци
Име Поповци
Место Жировница
Општина Маврово и Ростуша
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Поповци е археолошки локалитет во гостиварското село Жировница. Локалитетот претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа источно од селото, каде при обработувањето на нивите се откриени гробови градени од камени плочи со ориентација исток-запад. Според традицијата, овде постоела и мала црква на што упатува и топонимот.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Манастир - средновековна населба, сакрален објект и некропола;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069