Прејди на содржината

Оралиште (Лазарополе)

Координати: 41°32′9″N 20°41′37″E / 41.53583° СГШ; 20.69361° ИГД / 41.53583; 20.69361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Оралиште

Карта

Местоположба 41°32′9″N 20°41′37″E / 41.53583° СГШ; 20.69361° ИГД / 41.53583; 20.69361
Основни податоци
Место Лазарополе
Општина Маврово и Ростуше
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Оралиштеархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Лазарополе. Претставува средновековна некропола. Во 1950 година, при изградбата на камбанаријата и водоводот во дворот на црквата Св. Ѓорѓи биле откриени гробови градени од камени плочи -тип циста, со насоченост исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069