Билјаново Црквиче (Церово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Билјаново Црквиче
археолошко наоѓалиште
Билјаново Црквиче is located in Археолошки локалитет во Македонија
Билјаново Црквиче
Билјаново Црквиче
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°43′21″N 20°50′44″E / 41.72250° СГШ; 20.84556° ИГД / 41.72250; 20.84556Координати: 41°43′21″N 20°50′44″E / 41.72250° СГШ; 20.84556° ИГД / 41.72250; 20.84556
Основни податоци
Име Билјаново Црквиче
Место Церово (Ростушко)
Општина Маврово и Ростуша
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Билјаново Црквичеархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Церово. Претставува некропола од средниот век. Се наоѓа на 500 м јужно од селото, каде се откриени камени плочи од гробни конструкции со ориентација исток-запад, како и крстови од бигор.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Гробишта - средновековна некропола;
  • Крст - средновековна некропола;
  • Липа - средновековна населба и некропола;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069