Црква (Тануше)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Црква
археолошко наоѓалиште
Црква is located in Археолошки локалитет во Македонија
Црква
Црква
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°43′18″N 20°34′22″E / 41.72167° СГШ; 20.57278° ИГД / 41.72167; 20.57278Координати: 41°43′18″N 20°34′22″E / 41.72167° СГШ; 20.57278° ИГД / 41.72167; 20.57278
Основни податоци
Име Црква
Место Тануше
Општина Маврово и Ростуша
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црква е археолошки локалитет во гостиварското село Тануше. Локалитетот претставува црква од средниот век. Се наоѓа на околу 500 m северно од селото, каде се гледа грамада од кршен камен и основа од мала еднокорабна црква. Локалната традиција и самиот топоним упатуваат на постоење на сакрален објект.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069