Св. Петка (Ново Село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Св. Петка
археолошко наоѓалиште
Св. Петка is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Петка
Св. Петка
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°43′59″N 20°49′48″E / 41.73306° СГШ; 20.83000° ИГД / 41.73306; 20.83000Координати: 41°43′59″N 20°49′48″E / 41.73306° СГШ; 20.83000° ИГД / 41.73306; 20.83000
Основни податоци
Име Св. Петка
Место Ново Село (Ростушко)
Општина Маврово и Ростуша
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцен среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Петка е археолошки локалитет во гостиварското село Ново Село. Локалитетот претставува црква и некропола од доцниот средниот век. Се наоѓа на околу 1 km западно од селото, каде се гледа грамада од градежен материјал (кршен камен и покривни ќерамиди), а во непосредната близина камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Св. Ѓорѓија - доцносредновековна црква;
  • Крст - црква и некропола од доцен среден век;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069