Крст (Ново Село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крст
археолошко наоѓалиште
Крст is located in Македонија
Крст
Местоположба на Крст во Македонија
Местоположба 41°43′59″N 20°49′48″E / 41.73306° N; 20.83000° E / 41.73306; 20.83000Координати: 41°43′59″N 20°49′48″E / 41.73306° N; 20.83000° E / 41.73306; 20.83000
Основни податоци
Место Ново Село
Општина Маврово и Ростуше
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцен среден век
Портал „Археологија“

Крстархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Ново Село. Претставува црква и некропола од доцниот средниот век. Се наоѓа на околу 500 м пред влезот во селото од правецот на Кичево, каде се гледаат темели од мала еднокорабна црква, а во непосредната близина има монументален крст од бигор со вдлабена мала ниша на едната страна.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069