Прејди на содржината

Песогорица (Јанче)

Координати: 41°35′12″N 20°37′41″E / 41.58667° СГШ; 20.62806° ИГД / 41.58667; 20.62806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Песогорица

Карта

Местоположба 41°35′12″N 20°37′41″E / 41.58667° СГШ; 20.62806° ИГД / 41.58667; 20.62806
Основни податоци
Место Јанче
Општина Маврово и Ростуше
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Песогорицаархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Јанче. Претставува средновековна населба. Се наоѓа на 5 км југоисточно од селото, на падините на Бистра, каде се гледаат грамади од градежен камен и покривни ќерамиди. Според кажувањето на мештаните, на ова место било старото село Јанче.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069