Крстови (Сретково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Крстови
археолошко наоѓалиште
Крстови is located in Археолошки локалитет во Македонија
Крстови
Крстови
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°42′18″N 20°50′44″E / 41.70500° СГШ; 20.84556° ИГД / 41.70500; 20.84556Координати: 41°42′18″N 20°50′44″E / 41.70500° СГШ; 20.84556° ИГД / 41.70500; 20.84556
Основни податоци
Име Крстови
Место Сретково
Општина Маврово и Ростуша
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Крстови е археолошки локалитет во гостиварското село Сретково. Локалитетот претставува некропола од средниот век. Се наоѓа на 4,5 km источно од селото, каде се гледаат камени плочи од гробни конструкции со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Јела - средновековна населба и некропола;
  • Реџов Гроб - средновековна фортификација;
  • Сотка - средновековна некропола;


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069