Јела (Сретково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јела
археолошко наоѓалиште
Јела is located in Археолошки локалитет во Македонија
Јела
Јела
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°42′18″N 20°50′44″E / 41.70500° СГШ; 20.84556° ИГД / 41.70500; 20.84556Координати: 41°42′18″N 20°50′44″E / 41.70500° СГШ; 20.84556° ИГД / 41.70500; 20.84556
Основни податоци
Име Јела
Место Сретково
Општина Маврово и Ростуша
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Јела е археолошки локалитет во гостиварското село Сретково. Локалитетот претставува населба и некропола од средниот век. Се наоѓа на околу 1,5 km југоисточно од селото, на блага падина, каде се гледаат грамади од кршен камен и покривни ќерамиди. Во непосредната близина се откриени и камени плочи од гробни конструкции со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069