Прејди на содржината

Светско првенство во фудбал 1998 - група Ц

Од Википедија — слободната енциклопедија

Светско првенство во фудбал 1998 - група Ц била една од осумте групи во групната фаза на натпреварување на Светското првенство 1998. Натпреварите се одиграле од 12 до 24 јуни 1998 година. Учесници во оваа група биле домаќинот, Франција, како и Јужна Африка, Саудиска Арабија и Данска.

Франција и Данска од оваа група минале натаму, пласирајќи се во осминафиналето, а ЈАР и Саудиска Арабија го завршиле своето учество во групната фаза.

Табела[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Франција 9 3 3 0 0 9 1 +8
2.  Данска 4 3 1 1 1 3 3 0
3.  Јужна Африка 2 3 0 2 1 3 6 -3
4.  Саудиска Арабија 1 3 0 1 2 2 7 -5


Натпревари[уреди | уреди извор]

Саудиска Арабија - Данска[уреди | уреди извор]

12 јуни 1998 (1998-06-12) Саудиска Арабија  0–1  Данска Ланс
17:30 СРЕ (UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Саудиска Арабија - Данска
Извештај гол 48' Рипер Стадион: Стад Феликс Боларт
Гледачи: 38,100
Судија: Аргентина Хавиер Кастрили
Саудиска Арабија
Данска
GK 1 Мохамед Ал-Деаја
RB 2 Мохамед Ал-Џахани
CB 4 Абдула Зубромави
CB 3 Мохамед Ал-Хилаиви
LB 13 Хусеин Абдулгани
DM 16 Хамис Ал-Дусари
CM 14 Халид Ал-Мувалид добил жолт картон во 11-тата минута 11'
CM 6 Фуад Анвар заменет 78'
RW 7 Ибрахим Ал-Шахрани
LW 10 Саид Ал-Оваиран заменет 79'
CF 9 Сами Ал-Џабер заменет 84'
Замени:
MF 20 Хамза Салех влегол во игра 78'
FW 8 Обеид Ал-Досари влегол во игра 79'
FW 15 Јусуф Ал-Тунајан влегол во игра 84'
Селектор:
Бразил Карлос Алберто Пареира
GK 1 Петер Шмајхел
RB 12 Серен Колдинг
CB 3 Марк Рипер добил жолт картон во 60-тата минута 60'
CB 4 Јес Хег
LB 2 Микаел Шенберг
RM 21 Мартин Јоргенсен заменет 73'
CM 14 Мортен Вигорст добил жолт картон во 12-тата минута 12' заменет 65'
CM 6 Томас Хелвег
LM 10 Михаел Лаудруп
CF 11 Бријан Лаудруп заменет 84'
CF 19 Ебе Санд
Замени:
MF 7 Алан Нилсен добил жолт картон во 73-тата минута 73' влегол во игра 65'
MF 8 Пер Франдсен влегол во игра 73'
DF 5 Јан Хајнце влегол во игра 84'
Селектор:
Шведска Бо Јохансон

Помошни судии:
Аргентина Клаудио Роси
Чиле Хорхе Дијас Гарсија
Четврти судија:
Шкотска Хју Далас

Франција - ЈАР[уреди | уреди извор]

12 јуни 1998 (1998-06-12) Франција  3–0  Јужна Африка Марсеј
21:00 СРЕ (UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Франција - ЈАР
Дугари гол 36'
Иса гол 77' (авт.)
Анри гол 90+2'
Извештај Стадион: Велодром
Гледачи: 55,000
Судија: Бразил Марсио Резенде де Фреитас
Франција
ЈАР
GK 16 Фабиен Бартез
RB 15 Лилијан Тирам
CB 8 Марсел Десаи
CB 5 Лоран Блан
LB 3 Биксант Лизаразу
CM 17 Емануел Пети добил жолт картон во 28-мата минута 28' заменет 73'
CM 7 Дидје Дешан добил жолт картон во 53-тата минута 53'
RW 6 Јури Џоркаеф заменет 84'
AM 10 Зинедин Зидан добил жолт картон во 75-тата минута 75'
LW 12 Тјери Анри
CF 9 Стефан Гиварш заменет 26'
Замени:
FW 21 Кристоф Дугари влегол во игра 26'
MF 14 Ален Богосијан влегол во игра 73'
FW 20 Давид Трезеге влегол во игра 84'
Селектор:
Еме Жаке
GK 1 Ханс Вонк
RB 21 Пјер Иса
CB 19 Лукас Радебе
CB 5 Марк Фиш
LB 3 Дејвид Нијати
RM 12 Брендан Огастин заменет 56'
CM 4 Вилем Џексон добил жолт картон во 39-тата минута 39'
CM 10 Џон Мошеу
LM 7 Квинтон Форчун
CF 6 Фил Масинга
CF 17 Бени Мекарти заменет 89'
Замени:
MF 11 Хелман Мкалеле влегол во игра 56'
FW 9 Шон Бартлет влегол во игра 89'
Селектор:
Франција Филип Трусије

Помошни судии:
Бразил Арналдо Пинто
Тринидад и Тобаго Мерере Гонсалес
Четврти судија:
Чиле Марио Санчес Јантен

ЈАР - Данска[уреди | уреди извор]

18 јуни 1998 (1998-06-18) Јужна Африка  1–1  Данска Тулуза
17:30 СРЕ (UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
ЈАР - Данска
Мекарти гол 51' Извештај гол 12' Нилсен Стадион: Стад де Тулуза
Гледачи: 33,300
Судија: Колумбија Џон Торо Рендон
ЈАР
Данска
GK 1 Ханс Вонк
RB 21 Пјер Иса добил жолт картон во 63-тата минута 63'
CB 5 Марк Фиш
CB 19 Лукас Радебе добил жолт картон во 73-тата минута 73'
LB 3 Дејвид Нијати добил жолт картон во 28-мата минута 28' заменет 88'
RM 11 Хелман Мкалеле
CM 12 Брендан Огустин заменет 46'
CM 10 Џон Мошеу
LM 7 Квинтон Форчун
CF 9 Шон Бартлет заменет 77'
CF 17 Бени Мекарти
Замени:
MF 8 Алфред Фири Yellow cardRed card 65', 68' влегол во игра 46'
CF 6 Фил Масинга влегол во игра 77'
CF 13 Делрон Бакли влегол во игра 88'
Manager:
Франција Филип Трусије
GK 1 Петер Шмајхел добил жолт картон во 57-мата минута 57'
RB 12 Серен Колдинг
CB 3 Марк Рипер
CB 4 Јес Хег добил жолт картон во 56-тата минута 56'
LB 2 Микаел Шенберг добил жолт картон во 23-тата минута 23' заменет 82'
RM 21 Мартин Јоргенсен
CM 6 Томас Хелвег
CM 7 Алан Нилсен
LM 10 Михаел Лаудруп заменет 58'
CF 11 Бријан Лаудруп
CF 19 Ебе Санд заменет 58'
Замени:
DF 5 Јан Хајнце влегол во игра 58'
FW 9 Миклос Молнар Red card 66' влегол во игра 58'
MF 14 Мортен Вигорст Red card 85' влегол во игра 82'
Селектор:
Шведска Бо Јохансон

Помошни судии:
Колумбија Хоррхе Луис Аранго
Парагвај Селестино Галван
Четврти судија:
Парагвај Епифанио Гонсалес

Франција - Саудиска Арабија[уреди | уреди извор]

18 јуни 1998 (1998-06-18) Франција  4–0  Саудиска Арабија Сен Дени
21:00 СРЕ (UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Франција - Саудиска Арабија
Анри гол 37', гол 78'
Трезеге гол 68'
Лизаразу гол 85'
Извештај Стадион: Стад де Франс
Гледачи: 80,000
Судија: Мексико Артуро Брицио Картер
Франција
Саудиска Арабија
GK 16 Фабиен Бартез
RB 15 Лилијан Тирам
CB 8 Марсел Десаи
CB 5 Лоран Блан добил жолт картон во 36-тата минута 36'
LB 3 Биксант Лизаразу добил жолт картон во 50-тата минута 50'
CM 14 Ален Богосијан
CM 7 Дидје Дешан
RW 12 Тјери Анри заменет 79'
AM 10 Зинедин Зидан Red card 71'
LW 13 Бернар Диомед заменет 58'
CF 21 Кристоф Дугари заменет 30'
Замени:
FW 20 Давид Трезеге влегол во игра 30'
MF 6 Јури Џоркаеф влегол во игра 58'
MF 11 Робер Пирес влегол во игра 79'
Селектор:
Еме Жаке
GK 1 Мохамед Ал-Деаја
RB 2 Мохамед Ал-Џахани добил жолт картон во 7-мата минута 7' заменет 76'
CB 4 Абдула Зубромави
CB 3 Мохамед Ал-Хилаиви Red card 19'
LB 13 Хусеин Абдулгани
RM 7 Ибрахим Ал-Шахрани
CM 6 Фуад Анвар
CM 16 Хамис Ал-Досари
LM 20 Хамза Салех
AM 10 Саид Ал-Оваиран заменет 33'
CF 9 Сами Ал-Џабер добил жолт картон во 82-рата минута 82'
Замени:
MF 12 Ибрахим Ал-Харби влегол во игра 33' заменет 65'
MF 14 Халид Ал-Мувалид влегол во игра 65'
DF 17 Ахмед Дохи влегол во игра 76'
Селектор:
Бразил Карлос Алберто Пареира

Помошни судии:
Хондурас Рејналдо Салинас
Костарика Луис Торес Ѕуњига
Четврти судија:
Перу Алберто Техада Нориега

Франција - Данска[уреди | уреди извор]

24 јуни 1998 (1998-06-24) Франција  2–1  Данска Лион
16:00 СРЕ (UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Франција - Данска
Џоркаеф гол 12' (пен..)
Пети гол 56'
Извештај гол 42' (пен..) М. Лаудруп Стадион: Стад Жерлан
Гледачи: 39,100
Судија: Италија Пјерлујџи Колина
Франција
Данска
GK 16 Фабиен Бартез
RB 19 Кристијан Карембе
CB 8 Марсел Десаи
CB 18 Франк Лебеф
LB 2 Венсан Кандела
CM 17 Емануел Пети заменет 64'
CM 4 Патрик Виера добил жолт картон во 62-рата минута 62'
RM 11 Робер Пирес заменет 71'
AM 6 Јури Џоркаеф
LM 13 Бернар Диомед добил жолт картон во 53-тата минута 53'
CF 20 Давид Трезеге заменет 85'
Замени:
MF 14 Ален Богосијан влегол во игра 64'
FW 12 Тјери Анри влегол во игра 71'
FW 9 Стефан Гиварш влегол во игра 85'
Селектор:
Еме Жаке
GK 1 Петер Шмајхел
RB 13 Јакоб Лаурсен заменет 46'
CB 3 Марк Рипер
CB 4 Јес Хег
LB 5 Јан Хајнце
RM 21 Мартин Јоргенсен заменет 54'
CM 6 Томас Хелвег
CM 7 Алан Нилсен
LM 2 Михаел Шенберг
SS 10 Михаел Лаудруп
CF 11 Бријан Лаудруп заменет 75'
Замени:
DF 12 Серен Колдинг добил жолт картон во 65-тата минута 65' влегол во игра 46'
FW 19 Ебе Санд влегол во игра 54'
MF 15 Стиг Тофтинг добил жолт картон во 78-мата минута 78' влегол во игра 75'
Селектор:
Шведска Бо Јохансон

Помошни судии:
Белгија Марк ван ден Брок
Малта Емануел Замит
Четврти судија:
Португалија Витор Мело Переира

ЈАР - Саудиска Арабија[уреди | уреди извор]

24 јуни 1998 (1998-06-24) Јужна Африка  2–2  Саудиска Арабија Бордо
16:00 СРЕ (UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
ЈАР - Саудиска Арабија
Бартлет гол 18', гол 90+3' (пен..) Извештај гол 45+2' (пен..) Ал-Џабер
гол 74' (пен..) Ал-Тунајан
Стадион: Парк Лескјур
Гледачи: 31,800
Судија: Чиле Марио Санчес
ЈАР
Саудиска Арабија
GK 1 Ханс Вонк
CB 4 Вилем Џексон заменет 46'
CB 5 Марк Фиш
CB 19 Лукас Радебе добил жолт картон во 65-тата минута 65'
RWB 21 Пјер Иса
LWB 3 Дејвид Нијати
CM 11 Хелман Мкалеле
CM 10 Џон Мошеу
CM 7 Квинтон Форчун добил жолт картон во 38-мата минута 38' заменет 67'
CF 9 Шон Бартлет
CF 17 Бени Мекарти заменет 46'
Замени:
FW 13 Делрон Бакли влегол во игра 46'
FW 14 Џери Сикосана влегол во игра 46'
MF 15 Доктор Кумало влегол во игра 67'
Селектор:
Франција Филип Трусије
GK 1 Мохамед Ал-Деаја
CB 2 Мохамед Ал-Џахани
CB 4 Абдула Зубромави
CB 13 Хусеин Абдулгани
RM 18 Наваф Ал-Темјат
CM 16 Хамис Ал-Досари добил жолт картон во 30-тата минута 30'
CM 6 Фуад Анвар
LM 20 Хамза Салех
RF 11 Фахад Ал-Мехалел заменет 64'
CF 9 Сами Ал-Џабер
LF 15 Јусуф Ал-Тунајан заменет 81'
Замени:
MF 7 Ибрахим Ал-Шахрани влегол во игра 64'
MF 12 Ибрахим Ал-Харби влегол во игра 81'
Селектор:
Мохамед Ал-Хараши

Помошни судии:
Јамајка Овен Пауел
Ирска Еди Фоли
Четврти судија:
Перу Алберто Техада Нориега