Светско првенство во фудбал 1998 - група Ф

Од Википедија — слободната енциклопедија

Светско првенство во фудбал 1998 - група Ф била една од осумте групи во групната фаза на натпреварување на Светското првенство 1998. Натпреварите се одиграле од 14 до 25 јуни 1998 година. Учесници во оваа група биле Германија, СР Југославија, САД и Иран.

Германија и СР Југославија од оваа група минале натаму, пласирајќи се во осминафиналето, а Иран и САД го завршиле своето учество во групната фаза.

Табела[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Германија 7 3 2 1 0 6 2 +4
2.  СР Југославија 7 3 2 1 0 4 2 +2
3.  Иран 3 3 1 0 2 2 4 -2
4.  САД 0 3 0 0 3 1 5 -4


Натпревари[уреди | уреди извор]

СР Југославија - Иран[уреди | уреди извор]

14 јуни 1998 (1998-06-14) СР Југославија  1–0  Иран Сент-Етјен
17:30 СРЕ (UTC+1)
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Србија и Црна Гора - Иран
Михајловиќ гол 73' Извештај Стадион: Стад Жофроа Гишар
Гледачи: 39,100
Судија: Перу Алберто Техада
СР Југославија
Иран
GK 1 Ивица Краљ
RB 2 Зоран Мирковиќ
CB 3 Горан Ѓоровиќ
CB 11 Синиша Михајловиќ
LB 16 Жељко Петровиќ добил жолт картон во 42-рата минута 42'
RM 10 Драган Стојковиќ Captain sports.svg добил жолт картон во 60-тата минута 60' заменет 68'
CM 6 Бранко Брновиќ заменет 50'
CM 4 Славиша Јокановиќ
LM 7 Владимир Југовиќ
CF 17 Саво Милошевиќ заменет 58'
CF 9 Предраг Мијатовиќ
Замени:
CM 20 Дејан Станковиќ влегол во игра 50'
FW 21 Перица Огњеновиќ влегол во игра 58'
FW 22 Дарко Ковачевиќ влегол во игра 68'
Селектор:
Слободан Сантрач
GK 12 Нима Накиса
CB 4 Мохамад Хакпур
CB 14 Надер Мохамадхани Captain sports.svg
CB 20 Мехди Пашазаде
RWB 17 Џавад Заринче
CM 6 Карим Багери
CM 9 Хамид Естили заменет 68'
LWB 21 Мердад Минаванд
RW 2 Мехди Махдавикија
CF 10 Али Даеи
LW 11 Ходадад Азизи
Замени:
MF 7 Али Реза Мансуријан влегол во игра 68'
Селектор:
Џалал Талеби

Помошни судии:
Јамајка Овен Пауел
Полска Јацек Поциегеч
Четврти судија:
Норвешка Руне Педерсен

Германија - САД[уреди | уреди извор]

15 јуни 1998 (1998-06-15) Германија  2–0  САД Париз
21:00 СРЕ (UTC+1)
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Германија - САД
Мелер гол 10'
Клинсман гол 67'
Извештај Стадион: Паркот на принцовите
Гледачи: 45,500
Судија: Мароко Саид Белкола
Германија
САД
GK 1 Андреас Кепке
CB 4 Јирген Колер
CB 6 Олаф Тон
CB 2 Кристијан Вернс
RWB 19 Штефан Ројтер заменет 70'
CM 13 Јенс Јеремис добил жолт картон во 30-тата минута 30'
CM 10 Томас Хеслер заменет 50'
LWB 3 Јерг Хајнрих добил жолт картон во 84-тата минута 84'
AM 7 Андреас Мелер заменет 89'
CF 20 Оливер Бирхоф
CF 18 Јирген Клинсман Captain sports.svg
Замени:
MF 16 Дитмар Хаман добил жолт картон во 77-мата минута 77' влегол во игра 50'
MF 17 Кристијан Циге влегол во игра 70'
DF 14 Маркус Бабел влегол во игра 89'
Селектор:
Берти Фогтс
GK 18 Кејси Келер
CB 6 Дејвид Реџис
CB 5 Томас Дули Captain sports.svg
CB 3 Еди Поуп добил жолт картон во 85-тата минута 85'
RWB 4 Мајк Брнс заменет 46'
CM 15 Чад Диринг заменет 72'
CM 19 Брајан Мејсонев
LWB 13 Коби Џонс
AM 8 Ерни Стјуарт
AM 21 Клаудио Рејна
CF 11 Ерик Виналда заменет 65'
Замени:
DF 2 Френки Хејдук добил жолт картон во 50-тата минута 50' влегол во игра 46'
FW 7 Рој Вегерле влегол во игра 65'
MF 10 Таб Рамос влегол во игра 72'
Селектор:
Стив Сампсон

Помошни судии:
Тунис Мохамед Мансри
Шведска Микаел Нилсон
Четврти судија:
Шпанија Хосе Марија Гарсија-Аранда

Германија - СР Југославија[уреди | уреди извор]

21 јуни 1998 (1998-06-21) Германија  2–2  СР Југосалвија Ланс
14:30 СРЕ (UTC+1)
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Германија - Србија и Црна Гора
Михајловиќ гол 72' (авт.)
Бирхоф гол 78'
Извештај гол 13' Мијатовиќ
гол 52' Стојковиќ
Стадион: Стад Феликс Боларт
Гледачи: 38,100
Судија: Данска Ким Милтон Нилсен
Германија
СР Југославија
GK 1 Андреас Кепке
CB 4 Јирген Колер
CB 6 Олаф Тон
CB 2 Кристијан Вернс
RWB 3 Јерг Хајнрих
CM 13 Јенс Јеремис
CM 16 Дитмар Хаман заменет 46'
LWB 17 Кристијан Циге заменет 66'
AM 7 Андреас Мелер заменет 57'
CF 20 Оливер Бирхоф
CF 18 Јирген Клинсман Captain sports.svg
Замени:
MF 8 Лотар Матеус добил жолт картон во 75-тата минута 75' влегол во игра 46'
FW 9 Улф Кирстен влегол во игра 57'
DF 21 Михаел Тарнат влегол во игра 66'
Селектор:
Берти Фогтс
GK 1 Ивица Краљ
RB 13 Слободан Комљеновиќ
CB 3 Горан Ѓоровиќ
CB 11 Синиша Михајловиќ
LB 16 Жељко Петровиќ заменет 74'
DM 4 Славиша Јокановиќ
RM 20 Дејан Станковиќ заменет 66'
CM 10 Драган Стојковиќ Captain sports.svg
LM 7 Владимир Југовиќ
CF 22 Дарко Ковачевиќ заменет 57'
CF 9 Предраг Мијатовиќ
Замени:
FW 21 Перица Огњеновиќ влегол во игра 57'
MF 18 Дејан Говедарица влегол во игра 66'
MF 19 Мирослав Стевиќ влегол во игра 74'
Селектор:
Слободан Сантрач

Помошни судии:
Малта Емануел Замит
Белгија Мар ван дер Брук
Четврти судија:
Јапонија Масајоши Окада

САД - Иран[уреди | уреди извор]

21 јуни 1998 (1998-06-21) САД  1–2  Иран Лион
21:00 СРЕ (UTC+1)
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
САД - Иран
МекБрајд гол 87' Извештај гол 41' Естили
гол 83' Махдавикија
Стадион: Стад Жерлан
Гледачи: 39,100
Судија: Швајцарија Урс Мејер
САД
Иран
GK 18 Кејси Келер
CB 3 Еди Поуп
CB 5 Томас Дули Captain sports.svg заменет 82'
CB 6 Дејвид Реџис добил жолт картон во 18-тата минута 18'
RWB 2 Френки Хејдук
LWB 13 Коби Џонс
CM 10 Таб Рамос заменет 57'
CM 21 Клаудио Рејна
CM 9 Џо-Макс Мур
CF 20 Брајан МекБрајд
CF 7 Рој Вегерле заменет 57'
Замени:
MF 8 Ерни Стјуарт влегол во игра 57'
MF 14 Предраг Радосављевиќ влегол во игра 57'
MF 19 Брајан Мејсонев влегол во игра 82'
Селектор:
Стив Сампсон
GK 1 Ахмад Реза Абедзаде Captain sports.svg
CB 4 Мохамад Хакпур
CB 14 Надер Мохамадхани заменет 75'
CB 20 Мехди Пашазаде
RWB 17 Џавад Заринче добил жолт картон во 77-мата минута 77' заменет 77'
CM 6 Карим Багери
CM 9 Хамид Естили
LWB 21 Мердад Минаванд добил жолт картон во 8-мата минута 8'
RW 2 Мехди Махдавикија
CF 10 Али Даеи
LW 11 Ходадад Азизи заменет 74'
Замени:
MF 7 Али Реза Мансуријан влегол во игра 74'
DF 5 Афшин Пејравани влегол во игра 75'
DF 3 Наим Садави влегол во игра 77'
Селектор:
Џалал Талеби

Помошни судии:
Швајцарија Лоран Роси
Романија Никоале Григореску
Четврти судија:
Нигер Лусиен Бушардо

Германија - Иран[уреди | уреди извор]

25 јуни 1998 (1998-06-25) Германија  2–0  Иран Монпелје
21:00 СРЕ (UTC+1)
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Германија - Иран
Бирхоф гол 50'
Клинсман гол 57'
Извештај Стадион: Стад де ла Мосон
Гледачи: 29,800
Судија: Парагвај Епифанио Гонсалес
Германија
Иран
GK 1 Андреас Кепке
CB 4 Јирген Колер
CB 6 Олаф Тон заменет 46'
CB 2 Кристијан Вернс
RWB 3 Јерг Хајнрих
CM 5 Томас Хелмер
CM 8 Лотар Матеус
LWB 21 Михаел Тарнат заменет 76'
AM 10 Томас Хеслер добил жолт картон во 45-тата минута 45' заменет 69'
CF 20 Оливер Бирхоф
CF 18 Јирген Клинсман Captain sports.svg добил жолт картон во 31-вата минута 31'
Замени:
MF 16 Дитмар Хаман влегол во игра 46'
FW 9 Улф Кирстен влегол во игра 69'
MF 17 Кристијан Циге влегол во игра 76'
Селектор:
Берти Фогтс
GK 1 Ахмад Реза Абедзаде Captain sports.svg
CB 20 Мехди Пашазаде
CB 14 Надер Мохамадхани
CB 4 Мохамед Хакпур
RWB 17 Џавад Заринче заменет 70'
CM 6 Карим Багери
CM 9 Хамид Естили
LWB 21 Мердад Минаванд
RW 2 Мехди Махдавикија
CF 10 Али Даеи добил жолт картон во 47-мата минута 47'
LW 11 Ходадад Азизи
Замени:
MF 8 Сирус Динмохамади влегол во игра 70'
Селектор:
Џалал Талеби

Помошни судии:
Парагвај Селетсино Галван
Чиле Хорхе Дијас Галвес
Четврти судија:
Аргентина Хавиер Кастрили

САД - СР Југославија[уреди | уреди извор]

25 јуни 1998 (1998-06-25) САД  0–1  СР Југославија Нант
21:00 СРЕ (UTC+1)
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
САД - Србија и Црна Гора
Извештај гол 03' Комљеновиќ Стадион: Стад де ла Божоар
Гледачи: 35,500
Судија: Египет Гамал Ал-Гандур
САД
СР Југославија
GK 1 Бред Фридел
CB 4 Мајк Брнс
CB 5 Томас Дули Captain sports.svg заменет 81'
CB 6 Дејвид Реџис
RWB 2 Френки Хејдук заменет 64'
LWB 13 Коби Џонс
CM 8 Ерни Стјуарт
CM 21 Клаудио Рејна добил жолт картон во 13-тата минута 13'
CM 19 Брајан Мејсонев
CF 20 Брајан МекБрајд
CF 9 Џо-Макс Мур заменет 58'
Замени:
MF 14 Предраг Радосављевиќ влегол во игра 58'
FW 11 Ерик Виналда влегол во игра 64'
DF 17 Марсело Балбоа влегол во игра 81'
Селектор:
Стив Сампсон
GK 1 Ивица Краљ
RB 13 Слободан Комљеновиќ
CB 3 Горан Ѓоровиќ
CB 11 Синиша Михајловиќ
LB 16 Жељко Петровиќ
DM 4 Славиша Јокановиќ
RM 20 Дејан Станковиќ добил жолт картон во 41-вата минута 41' заменет 54'
CM 10 Драган Стојковиќ Captain sports.svg заменет 62'
LM 7 Владимир Југовиќ
CF 17 Саво Милошевиќ
CF 9 Предраг Мијатовиќ заменет 30'
Замени:
FW 21 Перица Огњеновиќ добил жолт картон во 61-вата минута 61' влегол во игра 30'
MF 6 Бранко Брновиќ влегол во игра 54'
MF 8 Дејан Савичевиќ влегол во игра 62'
Селектор:
Слободан Сантрач

Помошни судии:
Јужна Африка Ашмат Сали
Англија Марк Ворен
Четврти судија:
Јужна Африка Ијан МекЛеод