Светско првенство во фудбал 1998 - група Е

Од Википедија — слободната енциклопедија

Светско првенство во фудбал 1998 - група Е била една од осумте групи во групната фаза на натпреварување на Светското првенство 1998. Натпреварите се одиграле од 13 до 25 јуни 1998 година. Учесници во оваа група биле Холандија, Белгија, Јужна Кореја и Мексико.

Холандија и Мексико од оваа група минале натаму, пласирајќи се во осминафиналето, а Белгија и Јужна Кореја го завршиле своето учество во групната фаза.

Табела[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Холандија 5 3 1 2 0 7 2 +5
2.  Мексико 5 3 1 2 0 7 5 +2
3.  Белгија 4 3 0 3 0 3 3 0
4.  Јужна Кореја 1 3 0 1 2 2 9 -7


Натпревари[уреди | уреди извор]

Јужна Кореја - Мексико[уреди | уреди извор]

13 јуни 1998 (1998-06-13) Јужна Кореја  1–3  Мексико Лион
17:30 СРЕ (UTC+1)
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Јужна Кореја - Мексико
Ха Сеок Ју гол 27' Извештај гол 50' Пелаес
гол 75', гол 84' Ернандес
Стадион: Стад Жерлан
Гледачи: 39,100
Судија: Австрија Гинтер Бенко
Јужна Кореја
Мексико
GK 1 Ким Бјунг Џи
CB 5 Ли Мин Сунг добил жолт картон во 20-тата минута 20'
CB 20 Хонг Мјунг Бо
CB 13 Ким Тае Јунг
CM 6 Ју Санг Чул Captain sports.svg
CM 8 Нох Јунг Јун заменет 55'
CM 17 Ха Сеок Ју Red card 30'
RW 15 Ли Санг Јун
AM 7 Ким До Кеун заменет 60'
LW 14 Ко Јунг Су заменет 75'
CF 9 Ким До Хун
Замени:
DF 16 Јанг Хјунг Сеок влегол во игра 55'
MF 2 Чои Сунг Јонг влегол во игра 60'
FW 11 Сео Јунг Вон влегол во игра 75'
Селектор:
Ча Бум Кун
GK 1 Хорхе Кампос
RB 13 Павел Пардо
CB 5 Дулио Давино
CB 2 Клаудио Суарес
LB 19 Браулио Луна заменет 46'
CM 20 Хаиме Ордиалес добил жолт картон во 26-тата минута 26' заменет 46'
CM 14 Раул Лара
CM 8 Алберто Гарсија Аспе Captain sports.svg добил жолт картон во 27-мата минута 27' заменет 71'
AM 11 Куаутемок Бланко
AM 7 Рамон Рамирес
CF 15 Луис Ернандес
Замени:
FW 9 Рикардо Пелаес влегол во игра 46'
MF 21 Хесус Арељано влегол во игра 46'
MF 6 Марселино Бернал влегол во игра 71'
Селектор:
Мануел Лапуенте

Помошни судии:
Вануату Ленси Фред
Германија Ерик Шнајдер
Четврти судија:
Колумбија Џон Торо Лендон

Холандија - Белгија[уреди | уреди извор]

13 јуни 1998 (1998-06-13) Холандија  0–0  Белгија Сен Дени
21:00 СРЕ (UTC+1)
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Холандија - Белгија
Извештај Стадион: Стад де Франс
Гледачи: 77,000
Судија: Италија Пјерлујџи Колина
Холандија
Белгија
GK 1 Едвин ван дер Сар
RB 20 Арон Винтер
CB 3 Јап Стам
CB 4 Франк де Бур Captain sports.svg
LB 5 Артур Нуман
RM 10 Кларенс Седорф заменет 65'
CM 7 Роналд де Бур заменет 80'
CM 11 Филип Коку
LM 14 Марк Овермарс
CF 21 Џими Флојд Хаселбајнк заменет 65'
CF 9 Патрик Клајверт Red card 80'
Замени:
MF 12 Будевијн Зенден влегол во игра 65'
FW 8 Денис Бергкамп влегол во игра 65'
MF 6 Вим Јонк влегол во игра 80'
Селектор:
Гус Хидинк
GK 1 Филип Де Вилде
RB 2 Бертран Красон заменет 22'
CB 3 Лоренцо Сталенс добил жолт картон во 20-тата минута 20'
CB 17 Мајк Верстратен
CB 15 Филип Клеман
LB 5 Витал Боркелманс
CM 21 Дани Бофен
CM 6 Франки Ван дер Елст Captain sports.svg
CM 7 Марк Вилмотс
CF 10 Лук Нилис
CF 8 Луис Оливеира заменет 60'
Замени:
DF 22 Ерик Дефландр добил жолт картон во 29-тата минута 29' влегол во игра 22'
FW 20 Емил Мпенза влегол во игра 60'
Селектор:
Жорж Лекенс

Помошни судии:
Италија Џенаро Мацеи
Малта Емануел Замит
Четврти судија:
Тринидад и Тобаго Рамеш Рамдан

Белгија - Мексико[уреди | уреди извор]

20 јуни 1998 (1998-06-20) Белгија  2–2  Мексико Бордо
17:30 СРЕ (UTC+1)
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Белгија - Мексико
Вилмотс гол 42', гол 47' Извештај гол 55' (пен..) Гарсија Аспе
гол 62' Бланко
Стадион: Парк Лескјур
Гледачи: 31,800
Судија: Шкотска Хју Далас
Белгија
Мексико
GK 1 Филип Де Вилде
RB 22 Ерик Дефландр
CB 3 Лоренцо Сталенс
CB 4 Гордан Видовиќ добил жолт картон во 68-мата минута 68'
LB 5 Витал Боркелманс
DM 6 Франки Ван дер Елст Captain sports.svg заменет 67'
RM 21 Дани Бофен заменет 17'
LM 14 Енцо Шифо
AM 7 Марк Вилмотс
CF 10 Лук Нилис заменет 77'
CF 8 Луис Оливеира
Замени:
FW 18 Герт Верхејен Red card 54' влегол во игра 17'
DF 16 Глен Де Бук влегол во игра 67'
FW 20 Емил Мпенза влегол во игра 77'
Селектор:
Жорж Лекенс
GK 1 Хорхе Кампос
CB 3 Хоел Санчес
CB 2 Клаудио Суарес
CB 5 Дулио Давино
RWB 13 Павел Пардо Red card 28'
CM 20 Хаиме Ордиалес заменет 57'
CM 8 Алберто Гарсија Аспе Captain sports.svg заменет 67'
LWB 7 Рамон Рамирес добил жолт картон во 39-тата минута 39'
AM 17 Франсиско Паленсија заменет 46'
AM 11 Куаутемок Бланко добил жолт картон во 47-мата минута 47'
CF 15 Луис Ернандес
Замени:
MF 21 Хесус Арељано влегол во игра 46'
MF 4 Херман Виља влегол во игра 57'
MF 14 Раул Лара влегол во игра 67'
Селектор:
Мануел Лапуенте

Помошни судии:
Ирска Еди Фоли
Оман Мохамед Ал Мусави
Четврти судија:
Аргентина Хавиер Кастрили

Холандија - Јужна Кореја[уреди | уреди извор]

20 јуни 1998 (1998-06-20) Холандија  5–0  Јужна Кореја Марсеј
21:00 СРЕ (UTC+1)
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Холандија - Јужна Кореја
Коку гол 37'
Овермарс гол 41'
Бергкамп гол 71'
ван Хојдонк гол 80'
Р. де Бур гол 83'
Извештај Стадион: Велодром
Гледачи: 55,000
Судија: Полска Ришард Војчик
Холандија
Јужна Кореја
GK 1 Едвин ван дер Сар
RB 20 Арон Винтер
CB 3 Јап Стам
CB 4 Франк Де Бур Captain sports.svg
LB 5 Артур Нуман заменет 80'
CM 16 Едгар Давидс
CM 6 Вим Јонк
RW 7 Роналд Де Бур заменет 84'
AM 11 Филип Коку
LW 14 Марк Овермарс
CF 8 Денис Бергкамп заменет 78'
Замени:
FW 17 Пјер ван Хојдонк влегол во игра 78'
DF 15 Винстон Богард влегол во игра 80'
MF 12 Будевијн Зенден влегол во игра 84'
Селектор:
Гус Хидинк
GK 1 Ким Бјунг Џи
RB 2 Чои Сунг Јонг заменет 53'
CB 20 Хонг Мјунг-Бо
CB 5 Ли Мин Сунг
LB 6 Ју Санг Чул
DM 4 Чои Јунг Ил Captain sports.svg
RW 10 Чои Јунг Су добил жолт картон во 26-тата минута 26'
CM 15 Ли Санг Јун
CM 7 Ким До Кеун
LW 11 Сео Јунг Вон заменет 77'
FW 9 Ким До Хун заменет 69'
Замени:
DF 13 Ким Тае Јунг влегол во игра 53'
MF 14 Ко Јунг Су добил жолт картон во 90+2-тата минута 90+2' влегол во игра 69'
FW 21 Ли Донг Гук влегол во игра 77'
Селектор:
Ча Бум Кун

Помошни судии:
Полска Јацек Поциегел
Белорусија Јури Дупанов
Четврти судија:
Португалија Витор Мело Переира

Холандија - Мексико[уреди | уреди извор]

25 јуни 1998 (1998-06-25) Холандија  2–2  Мексико Сент-Етјен
16:00 СРЕ (UTC+1)
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Холандија - Мексико
Коку гол 04'
Р. де Бур гол 18'
Извештај гол 75' Пелаес
гол 90+4' Ернандес
Стадион: Стад Жофроа Гишар
Гледачи: 30,600
Судија: Саудиска Арабија Абдул Рахман Ал-Зеид
Холандија
Мексико
GK 1 Едвин ван дер Сар
RB 2 Михаел Рајзигер
CB 3 Јап Стам добил жолт картон во 21-вата минута 21'
CB 4 Франк де Бур Captain sports.svg
LB 5 Артур Нуман добил жолт картон во 46-тата минута 46' заменет 71'
CM 16 Едгар Давидс
CM 6 Вим Јонк заменет 70'
RW 7 Роналд де Бур
AM 11 Филип Коку
LW 14 Марк Овермарс
CF 8 Денис Бергкамп заменет 78'
Замени:
MF 20 Арон Винтер влегол во игра 70'
DF 15 Винстон Богард влегол во игра 71'
FW 21 Џими Флојд Хаселбајнк влегол во игра 78'
Селектор:
Гус Хидинк
GK 1 Хорхе Кампос
RB 18 Салвадор Кармона добил жолт картон во 58-мата минута 58'
CB 3 Хоел Санчес заменет 55'
CB 2 Клаудио Суарес
CB 5 Дуилио Давино
LB 19 Браулио Луна заменет 45'
CM 8 Алберто Гарсија Аспе Captain sports.svg
CM 4 Херман Виља добил жолт картон во 18-тата минута 18'
AM 7 Рамон Рамирес Red card 89'
CF 15 Луис Ернандес добил жолт картон во 46-тата минута 46'
CF 11 Куаутемок Бланко
Замени:
MF 21 Хесус Арељано влегол во игра 45'
FW 9 Рикардо Пелаес добил жолт картон во 68-мата минута 68' влегол во игра 55'
Селектор:
Мануел Лапуенте

Помошни судии:
Шпанија Фернандо Тресако Гарсија
Кувајт Хусаин Гаданфари
Четврти судија:
Норвешка Руне Педерсен

Белгија - Јужна Кореја[уреди | уреди извор]

25 јуни 1998 (1998-06-25) Белгија  1–1  Јужна Кореја Париз
16:00 СРЕ (UTC+1)
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Белгија - Јужна Кореја
Нилис гол 07' Извештај гол 72' Ју Санг Чул Стадион: Паркот на принцовите
Гледачи: 45,500
Судија: Бразил Марио Резенде де Фреитас
Белгија
Јужна Кореја
GK 12 Филип Ванде Вале
RB 22 Ерик Дефландр
CB 15 Филип Клеман заменет 74'
CB 3 Лоренцо Сталенс
CB 4 Гордан Видовиќ
LB 5 Витал Боркелманс добил жолт картон во 65-тата минута 65'
CM 7 Марк Вилмотс
CM 14 Енцо Шифо Captain sports.svg заменет 65'
CM 11 Нико ван Керкховен
CF 10 Лук Нилис
CF 8 Луис Оливеира заменет 46'
Замени:
FW 9 Мбо Мпенза влегол во игра 46'
MF 6 Франки Ван дер Елст влегол во игра 65'
FW 20 Емил Мпенза влегол во игра 74'
Селектор:
Жорж Лекенс
GK 1 Ким Бјунг Џи добил жолт картон во 83-тата минута 83'
RB 2 Чои Сунг Јонг заменет 45'
CB 13 Ким Тае Јунг добил жолт картон во 48-мата минута 48'
CB 20 Хонг Мјунг Бо
CB 12 Ли Санг Хун заменет 66'
LB 6 Ју Санг Чул Captain sports.svg
RM 17 Ха Сеок Ју
CM 5 Ли Ми Сунг добил жолт картон во 83-тата минута 83'
CM 7 Ким До Кеун заменет 45'
LM 11 Сео Јунг Вон
FW 10 Чои Јунг Су
Замени:
DF 3 Ли Лим Саенг добил жолт картон во 67-мата минута 67' влегол во игра 45'
MF 14 Ко Јонг Су влегол во игра 45'
DF 16 Јанг Хјунг Сеок влегол во игра 66'
Селектор:
Ким Пјунг Сеок (вршител на должноста)

Помошни судии:
Бразил Арналдо Пинто
Колумбија Хорхе Луис Аранго
Четврти судија:
Данска Ким Милтон Нилсен