Светско првенство во фудбал 1998 - група Е

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Натпреварите во групата Е на Светското првенство во фудбал 1998 се одржале од 13 јуни до 25 јуни 1998. Учсници во оваа група биле Холандија, Месико, Белгија и Јужна Кореја.

Табела[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Поени
 Холандија 3 1 2 0 7 2 +5 5
 Мексико 3 1 2 0 7 5 +3 5
 Белгија 3 0 3 0 3 3 0 3
 Јужна Кореја 3 0 1 2 2 9 -7 1Јужна Кореја v Мексико[уреди | уреди извор]

13 јуни 1998
17:30
Јужна Кореја  1 - 3  Мексико Стад Жерлан, Лион
Гледачи: 39,133
Судија: Гинтер Бенко (Австрија)
Ха Сеок-Жу гол 28' Извештај Пелаез гол 51'
Ернандез гол 74'84'

Холандија v Белгија[уреди | уреди извор]

13 јуни 1998
21:00
Холандија  0 - 0  Белгија Стад де Франс, Сен Дени
Гледачи: 75,000
Судија: Пјерлуиџи Колина (Италија)
Извештај

Белгија v Мексико[уреди | уреди извор]

20 јуни 1998
17:30
Белгија  2 - 2  Мексико Парк Лескјур, Бордо
Гледачи: 31,800
Судија: Хју Далас (Шкотска)
Вилмотс гол 43'47' Извештај Гарсија Аспе гол 55' (пен.)
Бланко гол 62'

Холандија v Јужна Кореја[уреди | уреди извор]

20 јуни 1998
21:00
Холандија  5 - 0  Јужна Кореја Велодром, Марсеј
Гледачи: 55,000
Судија: Ришард Војчик (Полска)
Коку гол 38'
Овермарс гол 42'
Бергкамп гол 71'
ван Хоијдонк гол 80'
Р. де Бур гол 83'
Извештај

Холандија v Мексико[уреди | уреди извор]

25 јуни 1998
16:00
Холандија  2 - 2  Мексико Стад Жофроа Гишар, Сент Етјен
Гледачи: 30,600
Судија: Абдул Рахман Ал-Зеид (Саудиска Арабија)
Коку гол 4'
де Бур гол 18'
Извештај Пелаез гол 75'
Ернандез гол 90+4'

Белгија v Јужна Кореја[уреди | уреди извор]

25 јуни 1998
16:00
Белгија  1 - 1  Јужна Кореја Парк на Принцовите,, Париз
Гледачи: 45,500
Судија: Марсио Резенде де Фреитас (Бразил)
Нилис гол 7' Извештај Ју Санг-Чул гол 71'