Светско првенство во фудбал 1998 - група Х

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Натпреварите во групата Х на Светското првенство во фудбал 1998 се одржале од 14 јуни до 26 јуни 1998. Учсници во оваа група биле Аргентина, Хрватска, Јамајка и Јапонија.

Аргентина се квалификувала за следната фаза на турнирот уште пред стартот на нивниот последен натпревар во групата, откако ги победиле Јапонија и Јамајка, а нивниот напаѓач Габриел Батистута постигнал гол и во двата натпревари. Хрватска го направила истото благодарение на Давор Шукер кој исто така постигнал гол во двата стартни натпревари на првенството. Во натпреварот за првото место во групата Аргентина ја победила Хрватска со 1-0, додека во натпреварот за престиж, Јамајка ги освоила својте први бодови (во историјата на оваа репрезентација) на завршницата на Светскотите првенства со победа над Јапонија.

Табела[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Поени
 Аргентина 3 3 0 0 7 0 +7 9
 Хрватска 3 2 0 1 4 2 +2 6
 Јамајка 3 1 0 2 3 9 -6 3
 Јапонија 3 0 0 3 1 4 -3 0


Аргентина v Јапонија[уреди | уреди извор]

14 јуни 1998
14:30
Аргентина  1 - 0  Јапонија Стад де Тулуза, Тулуза
Гледачи: 33,400
Судија: Марио ван ден Енде (Холандија)
Батистута гол 28' Извештај

Јамајка v Хрватска[уреди | уреди извор]

14 јуни 1998
21:00
Јамајка  1 - 3  Хрватска Стад Феликс Боларт, Ленс
Гледачи: 38,058
Судија: Витор Мело Переира (Португалија)
Ерл гол 45' Извештај Станиќ гол 27'
Просинечки гол 53'
Шукер гол 69'

Јапонија v Хрватска[уреди | уреди извор]

20 јуни 1998
14:30
Јапонија  0 - 1  Хрватска Стад да ла Божоар, Нант
Гледачи: 35,500
Судија: Рамеш Рамдан (Тринидад и Тобаго)
Извештај Шукер гол 77'

Аргентина v Јамајка[уреди | уреди извор]

21 јуни 1998
17:30
Аргентина  5 - 0  Јамајка Парк на Принцовите, Париз
Гледачи: 45,000
Судија: Руне Педерсен (Норвешка)
Ортега гол 31'55'
Батистута гол 72'80'82' (пен.)
Извештај

Аргентина v Хрватска[уреди | уреди извор]

26 јуни 1998
16:00
Аргентина  1 - 0  Хрватска Парк Лескјур, Бордо
Гледачи: 31,800
Судија: Саид Белкола (Мароко)
Пинеда гол 36' Извештај

Јапонија v Јамајка[уреди | уреди извор]

26 јуни 1998
16:00
Јапонија  1 - 2  Јамајка Жерлан, Лион
Гледачи: 39,100
Судија: Гинтер Бенко (Австрија)
Накајама гол 74' Извештај Витмор гол 39'54'