Прејди на содржината

Светско првенство во фудбал 1998 - нокаут фаза

Од Википедија — слободната енциклопедија

Светското првенство во фудбал 1998 - нокаут фаза била втората фаза на Светското првенство 1998 во Франција, после групната фаза.

Започнала на 27 јуни со осминафиналето а завршила на 12 јули со финалниот натпревар, кој се одиграл на Стад де Франс во Париз. Првопласираните две репрезентации од секоја група (вкупно 16) помиале во нокаут фазата каде се натпреварувале по систем на елиминација. Ако некој натпревар завршил нерешено по 90 минути игра, се играле продолженија - во кои важело правилотo златен гол - и се изведувале пенали доколку е потребно за да се одреди победникот. Исто така, се одиграл и натпревар за третото место, помеѓу двете репрезентации кој загубиле во полуфиналето.

Квалификувани репрезентации[уреди | уреди извор]

Двете првопласирани репрезентации од секоја од осумтте групи се квалификувале за нокаут фазата.

Група Победник Второпласиран
А  Бразил  Норвешка
Б  Италија  Чиле
Ц  Франција  Данска
Д  Нигерија  Парагвај
Е  Холандија  Мексико
Ф  Германија  СР Југославија
Г  Романија  Англија
Х  Аргентина  Хрватска

Резултати[уреди | уреди извор]

Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале
                           
27 јуни – Париз            
  Бразил  4
3 јули – Нант
  Чиле  1  
  Бразил  3
28 јуни – Сен Дени
    Данска  2  
  Нигерија  1
7 јули – Марсеј
  Данска  4  
  Бразил (п)  1 (4)
29 јуни – Тулуза
    Холандија  1 (2)  
  Холандија  2
4 јули – Марсеј
  Југославија  1  
  Холандија  2
30 јуни – Сент-Етјен
    Аргентина  1  
  Аргентина (п)  2 (4)
12 јули – Сен Дени
  Англија  2 (3)  
  Бразил  0
27 јуни – Марсеј
    Франција  3
  Италија  1
3 јули – Сен Дени
  Норвешка  0  
  Италија  0 (3)
28 јуни – Ланс
    Франција (п)  0 (4)  
  Франција (прод.)  1
8 јули – Сен Дени
  Парагвај  0  
  Франција  2
29 јуни – Монпелје
    Хрватска  1   Трето место
  Германија  2
4 јули – Лион 11 јули – Париз
  Мексико  1  
  Германија  0   Холандија  1
30 јуни – Бордо
    Хрватска  3     Хрватска  2
  Романија  0
  Хрватска  1  

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Италија - Норвешка[уреди | уреди извор]

27 јуни 1998 (1998-06-27) Италија  1–0  Норвешка Марсеј
16:30 СРЕ (UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Италија - Норвешка
Виери гол 36' Извештај Стадион: Велодром
Гледачи: 55,000
Судија: Германија Бернд Хајнеман
Италија
Норвешка
GK 12 Џанлука Паљука
CB 5 Алесандро Костакурта
CB 2 Џузепе Бергоми
CB 4 Фабио Канаваро
RWB 17 Франческо Мореиро добил жолт картон во 38-мата минута 38' заменет 63'
LWB 3 Паоло Малдини добил жолт картон во 89-тата минута 89'
CM 11 Дино Баџо
CM 9 Деметрио Албертини заменет 72'
CM 14 Лујџи Ди Бјаџо добил жолт картон во 84-тата минута 84'
CF 10 Алесандро Дел Пјеро заменет 77'
CF 21 Кристијан Виери
Замени:
MF 15 Анџело Ди Ливио влегол во игра 63'
DF 7 Џанлука Песото влегол во игра 72'
FW 20 Енрико Кјеза влегол во игра 77'
Селектор:
Чезаре Малдини
GK 1 Фроде Гродас
RB 4 Хенинг Берг
CB 15 Дан Еген
CB 3 Рони Јонсен
LB 5 Стиг Инге Бјорнебју
RM 17 Ховард Фло добил жолт картон во 35-тата минута 35' заменет 73'
CM 7 Ерик Микланд добил жолт картон во 54-тата минута 54'
CM 10 Кјетил Рекдал добил жолт картон во 62-рата минута 62'
CM 8 Ејвинд Леонардсен заменет 13'
LM 21 Видар Рисет
CF 9 Торе Андре Фло
Замени:
MF 22 Роар Странд влегол во игра 13' заменет 39'
MF 6 Столе Солбакен влегол во игра 39'
FW 20 Оле Гунар Солшер влегол во игра 73'
Селектор:
Егил Олсен

Помошни судии:
Германија Ерих Шнајдер
Белгија Марк ван ден Брок
Четврти судија:
Унгарија Лашло Вагнер

Бразил - Чиле[уреди | уреди извор]

27 јуни 1998 (1998-06-27) Бразил  4–1  Чиле Париз
21:00 СРЕ (UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Бразил - Чиле
Сесар Сампајо гол 11', гол 26'
Роналдо гол 45+3' (пен..), гол 72'
Извештај гол 70' Салас Стадион: Паркот на принцовите
Гледачи: 45,500
Судија: Франција Марк Бата
Бразил
Чиле
GK 1 Клаудио Тафарел
RB 2 Кафу добил жолт картон во 90+1-тата минута 90+1'
CB 3 Алдаир заменет 78'
CB 4 Жуниор Бајано
LB 6 Роберто Карлос
CM 5 Сесар Сампајо
CM 8 Дунга
AM 10 Ривалдо
AM 18 Леонардо добил жолт картон во 45-тата минута 45'
CF 20 Бебето заменет 65'
CF 9 Роналдо
Замени:
FW 19 Денилсон влегол во игра 65'
MF 14 Гонсалвес влегол во игра 78'
Селектор:
Марио Загало
GK 1 Нелсон Тапија добил жолт картон во 45-тата минута 45'
RB 19 Фернандо Корнехо
CB 6 Педро Рејес
CB 3 Роналд Фуентес добил жолт картон во 34-тата минута 34'
CB 5 Хавиер Маргас
LB 16 Маурисио Арос
CM 8 Кларенс Акуња заменет 80'
CM 14 Мигел Рамирес заменет 46'
AM 10 Хосе Луис Сиера заменет 46'
CF 11 Марсело Салас
CF 9 Иван Саморано
Замени:
MF 17 Марсело Вега влегол во игра 46'
MF 20 Фабијан Естај влегол во игра 46'
MF 18 Луис Мусри влегол во игра 80'
Селектор:
Уругвај Нелсон Акоста

Помошни судии:
Франција Жак Пудевињ
Јамајка Овен Пауел
Четврти судија:
Тајланд Пиром Анпрасерт

Франција - Парагвај[уреди | уреди извор]

28 јуни 1998 (1998-06-28) Франција  1–0 (прод.)  Парагвај Ленс
16:30 СРЕ (UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Франција - Парагвај
Блан постигнат златен гол во 114-ти минута 114' Извештај Стадион: Стад Феликс Боларт
Гледачи: 31,800
Судија: ОАР Али Бујсаим
Франција
Парагвај
GK 16 Фабиен Бартез
RB 15 Лилијан Тирам
CB 5 Лоран Блан
CB 8 Марсел Десаи
LB 3 Биксант Лизаразу
CM 7 Дидје Дешан
CM 17 Емануел Пети заменет 69'
RW 12 Тјери Анри заменет 64'
AM 6 Јури Џоркаеф
LW 13 Бернар Диомед заменет 76'
CF 20 Давид Трезеге
Замени:
MF 11 Робер Пирес влегол во игра 64'
MF 14 Ален Богосијан влегол во игра 69'
FW 9 Стефан Гиварш влегол во игра 76'
Селектор:
Еме Жаке
GK 1 Хосе Луис Чилаверт добил жолт картон во 19-тата минута 19'
RB 2 Франсиско Арсе добил жолт картон во 84-тата минута 84'
CB 4 Карлос Гамара
CB 5 Селсо Ајала
LB 11 Педро Сарабија
CM 16 Хулио Енсисо добил жолт картон во 32-рата минута 32'
CM 10 Роберто Акуња
CM 13 Карлос Паредес заменет 75'
AM 21 Хорхе Луис Кампос заменет 55'
AM 15 Мигел Анхел Бенитес добил жолт картон во 23-тата минута 23'
CF 9 Хосе Кардосо заменет 91'
Замени:
MF 7 Хулио Сесар Јегрос влегол во игра 55'
DF 20 Денис Каниса влегол во игра 75'
MF 8 Аристидес Рохас добил жолт картон во 99-тата минута 99' влегол во игра 91'
Селектор:
Бразил Хулио Сесар Карпеџани

Помошни судии:
Шри Ланка Нимал Викераматунге
Вануату Ленси Фред
Четврти судија:
САД Есе Бахармаст

Нигерија - Данска[уреди | уреди извор]

28 јуни 1998 (1998-06-28) Нигерија  1–4  Данска Сен Дени
21:00 СРЕ (UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Нигерија - Данска
Бабангида гол 77' Извештај гол 03' Мелер
гол 12' Б. Лаудруп
гол 58' Санд
гол 76' Хелвег
Стадион: Стад де Франс
Гледачи: 77,000
Судија: Швајцарија Урс Мејер
Нигерија
Данска
GK 1 Питер Руфаи
RB 8 Мутиу Адепоџу
CB 5 Уче Окечукву
CB 6 Тарибо Вест
LB 3 Селестин Бабајаро
DM 15 Сандеј Олисех
RM 7 Финиди Џорџ
LM 11 Гарба Лавал заменет 73'
AM 10 Џеј-Џеј Окоча добил жолт картон во 49-тата минута 49'
SS 4 Нванкво Кану заменет 65'
CF 20 Виктор Икпеба
Замени:
FW 9 Рашиди Јекини влегол во игра 65'
DF 13 Тиџани Бабангида влегол во игра 73'
Селектор:
СР Југославија Бора Милутиновиќ
GK 1 Петер Шмајхел
RB 12 Серен Колдинг
CB 3 Марк Рипер добил жолт картон во 24-тата минута 24'
CB 4 Јес Хег
LB 5 Јан Хајнце
RM 21 Мартин Јоргенсен
CM 6 Томас Хелвег
CM 7 Алан Нилсен
LM 10 Михаел Лаудруп заменет 84'
CF 11 Бријан Лаудруп заменет 78'
CF 18 Петер Мелер заменет 58'
Замени:
FW 19 Ебе Санд влегол во игра 58'
MF 14 Мортен Вигорст влегол во игра 78'
MF 8 Пер Франдсен влегол во игра 84'
Селектор:
Шведска Бо Јохансон

Помошни судии:
Кувајт Хусаин Гаданфари
Шпанија Фернандо Тресако Гарсија
Четврти судија:
Саудиска Арабија Рахман Ал Заид

Германија - Мексико[уреди | уреди извор]

29 јуни 1998 (1998-06-29) Германија  2–1  Мексико Монпелје
16:30 СРЕ (UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Германија - Мексико
Клинсман гол 74'
Бирхоф гол 86'
Извештај гол 47' Ернандес Стадион: Стад де ла Мосон
Гледачи: 29,800
Судија: Португалија Витор Мело Переира
Германија
Мексико
GK 1 Андреас Кепке
CB 14 Маркус Бабел добил жолт картон во 45+1-тата минута 45+1'
CB 8 Лотар Матеус добил жолт картон во 56-тата минута 56'
CB 2 Кристијан Вернс
RWB 3 Јерг Хајнрих заменет 57'
LWB 21 Михаел Тарнат добил жолт картон во 77-мата минута 77'
CM 16 Дитмар Хаман добил жолт картон во 88-мата минута 88'
CM 5 Томас Хелемер заменет 37'
CM 10 Томас Хеслер заменет 73'
CF 20 Оливер Бирхоф
CF 18 Јирген Клинсаман
Замени:
MF 17 Кристијан Циге влегол во игра 37'
MF 7 Андреас Мелер влегол во игра 57'
FW 9 Улф Кирстен влегол во игра 73'
Селектор:
Берт Фогтс
GK 1 Хорхе Кампос
CB 13 Павел Пардо
CB 2 Клаудио Суарес
CB 5 Дулио Давино добил жолт картон во 57-мата минута 57'
DM 14 Раул Лара
CM 6 Марселино Бернал заменет 46'
CM 8 Алберто Гарсија Аспе заменет 86'
CM 4 Херман Виља
AM 17 Франсиско Паленсија заменет 53'
AM 11 Куаутемок Бланко добил жолт картон во 87-мата минута 87'
CF 15 Луис Ернандес
Замени:
DF 18 Салвадор Кармона влегол во игра 46'
FW 21 Хесус Арељано влегол во игра 53'
FW 9 Рикардо Пелаес влегол во игра 86'
Селектор:
Мануел Лапуенте

Помошни судии:
Тунис Мохамед Мансри
Јужна Африка Ашмат Сали
Четврти судија:
Јапонија Масајоши Окада

Холандија - СР Југославија[уреди | уреди извор]

29 јуни 1998 (1998-06-29) Холандија  2–1  СР Југославија Тулуза
21:00 СРЕ (UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Холандија - Србија и Црна Гора
Бергкамп гол 38'
Давидс гол 90+2'
Извештај гол 48' Комљеновиќ Стадион: Стад де Тулуза
Гледачи: 33,500
Судија: Шпанија Хосе Гарсија Аранда
Холандија
СР Југославија
GK 1 Едвин ван дер Сар
RB 2 Михаел Рајзигер
CB 3 Јап Стам
CB 4 Франк де Бур
LB 5 Артур Нуман
CM 16 Едгар Давидс
CM 10 Кларенс Седорф
RW 7 Роналд де Бур
AM 11 Филип Коку
LW 14 Марк Овермарс
CF 8 Денис Бергкамп
Селектор:
Гус Хидинк
GK 1 Ивица Краљ
RB 2 Зоран Мирковиќ добил жолт картон во 52-рата минута 52'
CB 13 Слободан Комљеновиќ
CB 11 Синиша Михајловиќ заменет 78'
LB 3 Горан Ѓоровиќ добил жолт картон во 73-тата минута 73'
DM 4 Славиша Јокановиќ
CM 6 Бранко Брновиќ
CM 16 Жељко Петровиќ
AM 10 Драган Стојковиќ добил жолт картон во 38-мата минута 38' заменет 57'
AM 7 Владимир Југовиќ
CF 9 Предраг Мијатовиќ
Замени:
MF 8 Дејан Савичевиќ влегол во игра 57'
DF 14 Ниша Савељиќ влегол во игра 78'
Селектор:
Слободан Сантрач

Помошни судии:
Швајцарија Лоран Роси
Романија Николае Григореску
Четврти судија:
Шкотска Хју Далас

Романија - Хрватска[уреди | уреди извор]

30 јуни 1998 (1998-06-30) Романија  0–1  Хрватска Бордо
16:30 СРЕ (UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Романија - Хрватска
Извештај гол 45+2' Шукер Стадион: Парк Лескјур
Гледачи: 31,800
Судија: Аргентина Хавиер Кастрили
Романија
Хрватска
GK 12 Богдан Стелеа
CB 18 Јулијан Филипеску
CB 6 Георге Попеску добил жолт картон во 43-тата минута 43'
CB 13 Ливиу Чоботариу
RWB 2 Дан Петреску добил жолт картон во 70-тата минута 70' заменет 76'
CM 5 Константин Галка
CM 16 Габриел Попеску заменет 61'
LWB 8 Доринел Мунтеану
AM 10 Георге Хаџи заменет 56'
CF 11 Адријан Илие добил жолт картон во 81-вата минута 81'
CF 9 Виорел Молдован
Замени:
FW 21 Георге Крајовеану влегол во игра 56'
MF 14 Раду Никулеску влегол во игра 61'
MF 15 Лучан Маринеску влегол во игра 76'
Селектор:
Ангел Јорданеску
GK 1 Дражен Ладиќ
CB 6 Славен Билиќ добил жолт картон во 70-тата минута 70'
CB 4 Игор Штимац
CB 20 Дарио Шимиќ
RWB 13 Марио Станиќ заменет 83'
LWB 17 Роберт Јарни
DM 21 Крунослав Јурчиќ
CM 10 Звонимир Бобан добил жолт картон во 27-мата минута 27'
CM 7 Аљоша Асановиќ
CF 19 Горан Влаовиќ заменет 76'
CF 9 Давор Шукер
Замени:
FW 2 Петар Крпан влегол во игра 76'
DF 15 Игор Тудор влегол во игра 83'
Селектор:
Мирослав Блажевиќ

Помошни судии:
Аргентина Клаудио Роси
Бразил Арналдо Пинто
Четврти судија:
Маврициус Лим Ки Чонг

Аргентина - Англија[уреди | уреди извор]

Аргентина
Англија
GK 1 Карлос Роа добил жолт картон во 110-тата минута 110'
RB 22 Хавиер Санети
CB 14 Нелсон Вивас
CB 2 Роберто Ајала
LB 3 Хосе Шамот
DM 5 Матијас Алмеида добил жолт картон во 73-тата минута 73'
RM 8 Диего Симеоне добил жолт картон во 47-мата минута 47' заменет 91'
LM 11 Хуан Себастијан Верон добил жолт картон во 44-тата минута 44'
AM 10 Ариел Ортега
CF 9 Габриел Батистута заменет 68'
CF 7 Клаудио Лопес заменет 68'
Замени:
FW 19 Ернан Креспо влегол во игра 68'
MF 20 Марсело Гаљардо влегол во игра 68'
MF 16 Серхио Берти влегол во игра 91'
Селектор:
Даниел Пасарела
GK 1 Дејвид Симан добил жолт картон во 5-тата минута 5'
CB 12 Гери Невил
CB 5 Тони Адамс
CB 2 Сол Кембел
RWB 14 Дарен Андертон заменет 97'
LWB 3 Греам Ле Со заменет 71'
CM 7 Дејвид Бекам Red card 47'
CM 4 Пол Инс добил жолт картон во 10-тата минута 10'
CM 16 Пол Сколс заменет 78'
CF 20 Мајкл Овен
CF 9 Алан Ширер
Замени:
DF 6 Гарет Саутгејт влегол во игра 71'
MF 15 Пол Мерсон влегол во игра 78'
MF 8 Дејвид Бати влегол во игра 97'
Селектор:
Глен Ходл

Помошни судии:
Малезија Халим Абдул Хамид
Оман Мохамед Ал Мусави
Четврти судија:
Норвешка Руне Педерсен

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Италија - Франција[уреди | уреди извор]

Италија
Франција
GK 12 Џанлука Паљука
RB 2 Џузепе Бергоми добил жолт картон во 28-мата минута 28'
CB 5 Алесандро Костакурта добил жолт картон во 113-тата минута 113'
CB 4 Фабио Канаваро
LB 3 Паоло Малдини
RM 17 Франческо Мориеро
CM 11 Дино Баџо заменет 52'
CM 14 Лујџи Ди Бјаџо
LM 7 Џанлука Песото заменет 90'
CF 21 Кристијан Виери
CF 10 Алесандро Дел Пјеро добил жолт картон во 26-тата минута 26' заменет 67'
Замени:
MF 9 Деметрио Албертини влегол во игра 52'
FW 18 Роберто Баџо влегол во игра 67'
MF 15 Анџело Ди Ливио влегол во игра 90'
Селектор:
Чезаре Малдини
GK 16 Фабиен Бартез
RB 15 Лилијан Тирам
CB 5 Лоран Блан
CB 8 Марсел Десаи
LB 3 Биксант Лизаразу
DM 7 Дидје Дешан добил жолт картон во 62-рата минута 62'
RM 19 Кристијан Карембе заменет 65'
LM 17 Емануел Пети
AM 10 Зинедин Зидан
AM 6 Јури Џоркаеф
CF 9 Стефан Гиварш добил жолт картон во 53-тата минута 53' заменет 65'
Замени:
FW 12 Тјери Анри влегол во игра 65'
FW 20 Давид Трезеге влегол во игра 65'
Селектор:
Еме Жаке

Помошни судии:
Англија Марк Ворен
Романија Николае Григореску
Четврти судија:
Мароко Саид Белкола

Бразил - Данска[уреди | уреди извор]

3 јули 1998 (1998-07-03) Бразил  3–2  Данска Нант
21:00 СРЕ (UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Бразил - Данска
Бебето гол 10'
Ривалдо гол 25', гол 59'
Извештај гол 02' Јоргенсен
гол 50' Б. Лаудруп
Стадион: Стад де ла Божоар
Гледачи: 35,500
Судија: Египет Гамал Ел-Гандур
Бразил
Данска
GK 1 Клаудио Тафарел
RB 2 Кафу добил жолт картон во 81-вата минута 81'
CB 3 Алдаир добил жолт картон во 37-мата минута 37'
CB 4 Жуниор Бајано
LB 6 Роберто Карлос добил жолт картон во 11-тата минута 11'
CM 5 Сесар Сампајо
CM 8 Дунга
AM 10 Ривалдо заменет 87'
AM 18 Леонардо заменет 71'
CF 20 Бебето заменет 64'
CF 9 Роналдо
Замени:
FW 19 Денилсон влегол во игра 64'
MF 11 Емерсон влегол во игра 71'
MF 16 Зе Роберто влегол во игра 87'
Селектор:
Марио Загало
GK 1 Петер Шмајхел
RB 12 Серен Колдинг добил жолт картон во 39-тата минута 39'
CB 3 Марк Рипер
CB 4 Јес Хег
LB 5 Јан Хајнце
RM 21 Мартин Јоргенсен
CM 6 Томас Хелвег добил жолт картон во 19-тата минута 19' заменет 87'
CM 7 Алан Нилсен заменет 46'
LM 10 Михаел Лаудруп
CF 11 Бријан Лаудруп
CF 18 Петер Мелер заменет 66'
Замени:
MF 15 Стиг Тoфтинг добил жолт картон во 72-рата минута 72' влегол во игра 46'
FW 19 Ебе Санд влегол во игра 66'
DF 2 Микаел Шенберг влегол во игра 87'
Селектор:
Шведска Бо Јохансон

Помошни судии:
Тунис Мохамед Мансри
Мали Драмане Данте
Четврти судија:
Обединети Арапски Емирати Али Бујсаим

Холандија - Аргентина[уреди | уреди извор]

4 јули 1998 (1998-07-04) Холандија  2–1  Аргентина Марсеј
16:30 СРЕ (UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Холандија - Аргентина
Клајверт гол 12'
Бергкамп гол 89'
Извештај гол 18' Лопес Стадион: Велодром
Гледачи: 55,000
Судија: Мексико Артуро Брицио Картер
Холандија
Аргентина
GK 1 Едвин ван дер сар
RB 2 Михаел Рајзигер
CB 3 Јап Стам добил жолт картон во 10-тата минута 10'
CB 4 Франк де Бур
LB 5 Артур Ниман Yellow cardYellow cardRed card 17', 76'
RM 7 Роналд де Бур заменет 64'
CM 6 Вим Јонк
CM 16 Едгар Давидс
LM 11 Филип Коку
SS 8 Денис Бергкамп
CF 9 Патрик Клајверт
Замени:
FW 14 Марк Овермарс влегол во игра 64'
Селектор:
Гус Хидинк
GK 1 Карлос Роа
RB 22 Хавиер Санети
CB 2 Роберто Ајала
CB 6 Роберто Сенсини добил жолт картон во 60-тата минута 60'
LB 3 Хосе Шамот добил жолт картон во 22-рата минута 22' заменет 89'
DM 5 Матијас Алмеида заменет 68'
CM 8 Диего Симеоне
CM 11 Хуан Себастијан Верон
AM 10 Ариел Ортега Yellow cardRed card 86', 87'
CF 9 Габриел Батистута
CF 7 Клаудио Лопес
Замени:
DF 4 Маурисио Пинеда влегол во игра 68'
FW 18 Абел Балбо влегол во игра 89'
Селектор:
Даниел Пасарела

Помошни судии:
Јамајка Овен Пауел
Хондурас Рејналдо Салинас
Четврти судија:
Парагвај Епифанио Гонсалес

Германија - Хрватска[уреди | уреди извор]

4 јули 1998 (1998-07-04) Германија  0–3  Хрватска Лион
21:00 СРЕ (UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Германија - Хрватска
Извештај гол 45+3' Јарни
гол 80' Влаовиќ
гол 85' Шукер
Стадион: Жерлан
Гледачи: 39,100
Судија: Норвешка Руне Педерсен
Германија
Хрватска
GK 1 Андреас Кепке
CB 4 Јирген Колер
CB 8 Лотар Матеус
CB 2 Кристијан Вернс Red card 40'
RWB 3 Јерг Хајнрих добил жолт картон во 18-тата минута 18'
LWB 21 Михаел Тарнат добил жолт картон во 37-мата минута 37'
CM 16 Дитмар Хаман заменет 79'
CM 13 Јенс Јеремис
CM 10 Томас Хеслер заменет 69'
CF 20 Оливер Бирхоф
CF 18 Јирген Клинсман
Замени:
FW 9 Улф Кирстен влегол во игра 69'
FW 11 Олаф Маршал влегол во игра 79'
Селектор:
Берти Фогтс
GK 1 Дражен Ладиќ
CB 6 Славен Билиќ
SW 4 Игор Штимац
CB 20 Дарио Шимиќ добил жолт картон во 13-тата минута 13'
RWB 13 Марио Станиќ
LWB 17 Роберт Јарни
DM 14 Звонимир Солдо
CM 7 Аљоша Асановиќ
CM 10 Звонимир Бобан
CF 19 Горан Влаовиќ заменет 83'
CF 9 Давор Шукер добил жолт картон во 57-мата минута 57'
Замени:
MF 11 Силвио Мариќ влегол во игра 83'
Селекотр:
Мирослав Блажевиќ

Помошни судии:
Шведска Микаел Нилсон
Белгија Марк ван ден Брок
Четврти судија:
Швајцарија Урс Мејер

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Бразил - Холандија[уреди | уреди извор]

7 јули 1998 (1998-07-07) Бразил  1–1 (прод.)
(4–2 пен.)
Холандија  Марсеј
21:00 СРЕ (UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Бразил - Холандија
Роналдо гол 46' Извештај гол 87' Клајверт Стадион: Велодром
Гледачи: 54,000
Судија: ОАР Али Бујсаим
    Пенали
Роналдо
Ривалдо
Емерсон
Дунга
  Ф. де Бур
Бергкамп
Коку
Р. де Бур
Бразил
Холандија
GK 1 Клаудио Тафарел
RB 13 Зе Карлос добил жолт картон во 31-вата минута 31'
CB 3 Алдаир
CB 4 Жуниор Бајано
LB 6 Роберто Карлос
CM 5 Сесар Сампајо добил жолт картон во 45-тата минута 45'
CM 8 Дунга
AM 10 Ривалдо
AM 18 Леонардо заменет 85'
CF 20 Бебето заменет 70'
CF 9 Роналдо
Замени:
FW 19 Данилсон влегол во игра 70'
MF 11 Емерсон влегол во игра 85'
Селектор:
Марио Загало
GK 1 Едвин ван дер Сар
RB 2 Михаел Рајзигер добил жолт картон во 48-мата минута 48' заменет 56'
CB 3 Јап Стам
CB 4 Франк де Бур
LB 11 Филип Коку
RM 7 Роналд де Бур
CM 6 Вим Јонк заменет 111'
CM 16 Едгар Давидс добил жолт картон во 60-тата минута 60'
LM 12 Будевијн Зенден заменет 75'
SS 8 Денис Бергкамп
CF 9 Патрик Клајверт
Замени:
MF 20 Арон Винтер влегол во игра 56'
FW 17 Пјер ван Хојдонк добил жолт картон во 90-тата минута 90' влегол во игра 75'
MF 10 Кларенс Седорф добил жолт картон во 119-тата минута 119' влегол во игра 111'
Селектор:
Гус Хидинк

Помошни судии:
Кувајт Хусаин Гандафари
Оман Мохамед Ал Мусави
Четврти судија:
Саудиска Арабија Рахман Ал-Заид

Франција - Хрватска[уреди | уреди извор]

8 јули 1998 (1998-07-08) Франција  2–1 Хрватска  Сен Дени
21:00 СРЕ (UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Франција - Хрватска
Тирам гол 47', гол 69' гол 46' Шукер Стадион: Стад де Франс
Гледачи: 76,000
Судија: Шпанија Хосе Гарсија Аранда
Франција
Хрватска
GK 16 Фабиен Бартез
RB 15 Лилијан Тирам
CB 5 Лоран Блан Red card 74'
CB 8 Марсел Десаи
LB 3 Биксант Лизаразу
DM 7 Дидје Дешан
RM 19 Кристијан Карембе заменет 31'
LM 17 Емануел Пети
AM 10 Зинедин Зидан
AM 6 Јури Џоркаеф заменет 77'
CF 9 Стефан Гиварш заменет 68'
Замени:
FW 12 Тјери Анри влегол во игра 31'
FW 20 Давид Трезеге влегол во игра 68'
DF 18 Франк Лебеф влегол во игра 77'
Селектор:
Еме Жаке
GK 1 Дражен Ладиќ
CB 6 Славен Билиќ
CB 4 Игор Штимац
CB 20 Дарио Шимиќ добил жолт картон во 88-мата минута 88'
RWB 13 Марио Станиќ добил жолт картон во 75-тата минута 75' заменет 89'
LWB 17 Роберт Јарни
DM 14 Звонимир Солдо
CM 10 Звонимир Бобан заменет 65'
CM 7 Аљоша Асановиќ добил жолт картон во 45-тата минута 45'
CF 19 Горан Влаовиќ
CF 9 Давор Шукер
Замени:
MF 11 Силвио Мариќ влегол во игра 65'
MF 8 Роберт Просинечки влегол во игра 89'
Селектор:
Мирослав Блажевиќ

Помошни судии:
Шпанија Фернандо Тресако Гарсија
Чиле Хорхе Дијас Галвес
Четврти судија:
Парагвај Епифанио Гонсалес

Натпревар за трето место[уреди | уреди извор]

11 јули 1998 (1998-07-11) Холандија  1–2 Хрватска  Париз
21:00 СРЕ (UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Холандија - Хрватска
Зенден гол 22' гол 14' Просинечки
гол 36' Шукер
Стадион: Паркот на принцовите
Гледачи: 45,500
Судија: Парагвај Епифанио Гонсалес
Холандија
Хрватска
GK 1 Едвин ван дер Сар
CB 3 Јап Стам
CB 4 Франк де Бур
CB 5 Артур Нуман
RWB 12 Будевијн Зенден
LWB 11 Филип Коку заменет 46'
CM 10 Кларенс Седорф
CM 6 Вим Јонк добил жолт картон во 89-тата минута 89'
CM 16 Едгар Давидс добил жолт картон во 89-тата минута 89'
CF 8 Денис Бергкамп заменет 58'
CF 9 Патрик Клајверт
Замени:
MF 14 Марк Овермарс влегол во игра 46'
FW 17 Пјер ван Хојдонк влегол во игра 58'
Селектор:
Гус Хидинк
GK 1 Дражен Ладиќ
CB 6 Славен Билиќ
CB 14 Звонимир Солдо
CB 4 Игор Штимац добил жолт картон во 52-рата минута 52'
RWB 13 Марио Станиќ добил жолт картон во 74-тата минута 74'
LWB 17 Роберт Јарни
DM 21 Крунослав Јурчиќ добил жолт картон во 34-тата минута 34'
CM 10 Звонимир Бобан заменет 86'
CM 7 Аљоша Асановиќ добил жолт картон во 69-тата минута 69'
SS 8 Роберт Просинечки заменет 79'
CF 9 Давор Шукер
Замени:
FW 19 Горан Влаовиќ влегол во игра 79'
DF 15 Игор Тудор влегол во игра 86'
Селектор:
Мирослав Блажевиќ

Помошни судии:
Малта Емануел Замит
Вануату Ленси Фред
Четврти судија:
Швајцарија Урс Мејер

Финале[уреди | уреди извор]

12 јули 1998 (1998-07-12) Бразил  0–3 Франција  Сен Дени
21:00 СРЕ (UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Бразил - Франција
гол 27', гол 45+1' Зидан
гол 90+3' Пети
Стадион: Стад де Франс
Гледачи: 80,000
Судија: Мароко Саид Белкола
Бразил
Франција
GK 1 Клаудио Тафарел
RB 2 Кафу
CB 3 Алдаир
CB 4 Жуниор Бајано добил жолт картон во 33-тата минута 33'
LB 6 Роберто Карлос
CM 5 Сесар Сампајо заменет 73'
CM 8 Дунга
AM 10 Ривалдо
AM 18 Леонардо заменет 46'
CF 20 Бебето
CF 9 Роналдо
Замени:
MF 19 Денилсон влегол во игра 46'
FW 21 Едмундо влегол во игра 73'
Селекотр:
Марио Загало
GK 16 Фабиен Бартез
RB 15 Лилијан Тирам
CB 8 Марсел Десаи Yellow cardYellow cardRed card 48', 68'
CB 18 Франк Лебеф
LB 3 Биксант Лизаразу
DM 7 Дидје Дешан добил жолт картон во 39-тата минута 39'
RM 19 Кристијан Карембе добил жолт картон во 56-тата минута 56' заменет 57'
LM 17 Емануел Пети
AM 10 Зинедин Зидан
AM 6 Јури Џоркаеф заменет 74'
CF 9 Стефан Гиварш заменет 66'
Замени:
MF 14 Ален Богосијан влегол во игра 57'
FW 21 Кристоф Дугари влегол во игра 66'
MF 4 Патрик Виера влегол во игра 74'
Селектор:
Еме Жаке

Помошни судии:
Англија Марк Ворен
Јужна Африка Ашмат Сали
Четврти судија:
Саудиска Арабија Абдул Рахман Ал-Заид