Светско првенство во фудбал 1998 - група Г

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Натпреварите во групата Г на Светското првенство во фудбал 1998 се одржале од 15 јуни до 26 јуни 1998. Учсници во оваа група биле Романија, Англија, Колумбија и Тунис.

Отакако ги победила Англија и Колумбија во првите два натпревари на првенството, Романија обезбедила место во осминафиналето и во третото последно коло само го потврдила првото место во групата играјќи нерешено со Тунис, на кој ова му бил единствениот освоен бод.

Англија и Колумбија имале ист број на бодови пред почетокот на последното коло, па нивниот меѓусебен дуел одлучувал кој ќе помине во следната фаза како второпласиран во групата Г. Англија победила со 2-0.

Табела[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Поени
 Романија 3 2 1 0 4 2 +2 7
 Англија 3 2 0 1 5 2 +3 6
 Колумбија 3 1 0 2 1 3 -2 3
 Тунис 3 0 1 2 1 3 -3 1


Англија v Тунис[уреди | уреди извор]

15 јуни 1998
14:30
Англија  2 - 0  Тунис Велодром, Марсеј
Гледачи: 54,587
Судија: Масајоши Окада (Јапонија)
Ширер гол 43'
Сколс гол 89'
Извештај

Романија v Колумбија[уреди | уреди извор]

15 јуни 1998
17:30
Романија  1 - 0  Колумбија Жерлан, Лион
Гледачи: 37,572
Судија: Лим Ки Чонг (Маурициус)
Илие гол 45' Извештај

Колумбија v Тунис[уреди | уреди извор]

22 јуни 1998
17:30
Колумбија  1 - 0  Тунис Стад де ла Мосон, Монпеље
Гледачи: 29,800
Судија: Бернд Хејнеман (Германија)
Пресиадо гол 83' Извештај

Романија v Англија[уреди | уреди извор]

22 јуни 1998
21:00
Романија  2 - 1  Англија Стад де Тулуза, Тулуза
Гледачи: 33,500
Судија: Марк Бата (Франција)
Молдован гол 47'
Петреску гол 90'
Извештај Овен гол 79'

Колумбија v Англија[уреди | уреди извор]

26 јуни 1998
21:00
Колумбија  0 - 2  Англија Стад Феликс Боларт, Ленс
Гледачи: 38,100
Судија: Артуро Брицио Картер (Мексико)
Извештај Андертон гол 20'
Бекам гол 29'

Романија v Тунис[уреди | уреди извор]

26 јуни 1998
21:00
Романија  1 - 1  Тунис Стад де Франс, Сен Дени
Гледачи: 77,000
Судија: Едвард Лени (Австалија)
Молдован гол 73' Извештај Суаја гол 10' (пен.)