Светско првенство во фудбал 1998 - група Г

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Светско првенство во фудбал 1998 - група Г била една од осумте групи во групната фаза на натпреварување на Светското првенство 1998. Натпреварите се одиграле од 15 до 26 јуни 1998 година. Учесници во оваа група биле Романија, Колумбија, Англија и Тунис.

Романија и Англија од оваа група минале натаму, пласирајќи се во осминафиналето, а Колумбија и Тунис го завршиле своето учество во групната фаза.

Табела[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Романија 7 3 2 1 0 4 2 +2
2.  Англија 6 3 2 0 1 5 2 +3
3.  Колумбија 3 3 1 0 2 1 3 -2
4.  Тунис 1 3 0 1 2 1 4 -3


Натпревари[уреди | уреди извор]

Англија - Тунис[уреди | уреди извор]

15 јуни 1998 (1998-06-15) Англија  2–0  Тунис Марсеј
14:30 СРЕ (UTC+1)
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Англија - Тунис
Ширер гол 42'
Сколс гол 89'
Извештај Стадион: Велодром
Гледачи: 54,587
Судија: Јапонија Масајоши Окада


Англија
Тунис
GK 1 Дејвид Симан
CB 2 Сол Кембел добил жолт картон во 88-мата минута 88'
CB 6 Гарет Саутгејт
CB 5 Тони Адамс
RWB 14 Дарен Андертон
CM 8 Дејвид Бати
CM 4 Пол Инс
LWB 3 Греам Ле Со
AM 16 Пол Сколс
CF 10 Теди Шерингам заменет 85'
CF 9 Алан Ширер Captain sports.svg
Замени:
FW 20 Мајкл Овен влегол во игра 85'
Селектор:
Глен Ходл
GK 1 Шокри Ел Уаер
CB 3 Сами Трабелси Captain sports.svg
CB 21 Халед Бадра
CB 4 Мунир Букадида
RWB 5 Хатем Трабелси заменет 79'
LWB 17 Жозе Клајтон добил жолт картон во 48-мата минута 48'
CM 10 Каис Годбане добил жолт картон во 87-мата минута 87'
CM 14 Сираџедин Шихи
CM 15 Скандер Суаја заменет 46'
CF 18 Мехди Бен Слимане заменет 65'
CF 11 Адел Селими
Замени:
MF 8 Зубеир Баја влегол во игра 46'
FW 2 Имед Бен Јунес добил жолт картон во 70-тата минута 70' влегол во игра 65'
DF 7 Тарек Табет влегол во игра 79'
Селектор:
Полска Хенрик Касперчак

Помошни судии:
Јужна Кореја Јеом Јунг Хјун
Мали Драмане Данте
Четврти судија:
Данска Ким Милтон Нилсен

Романија - Колумбија[уреди | уреди извор]

15 јуни 1998 (1998-06-15) Романија  1–0  Колумбија Лион
17:30 СРЕ (UTC+1)
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Романија - Колумбија
Илие гол 45+1' Извештај Стадион: Стад Жерлан
Гледачи: 39,100
Судија: Маврициус Лим Ки Чонг


Романија
Колумбија
GK 12 Богдан Стелеа
CB 18 Јулијан Филипеску добил жолт картон во 54-тата минута 54'
CB 6 Георге Попеску
CB 13 Ливиу Чоботариу
RWB 2 Дан Петреску добил жолт картон во 78-мата минута 78'
CM 5 Константин Галка
CM 16 Габриел Попеску заменет 68'
LWB 8 Доринел Мунтеану добил жолт картон во 69-тата минута 69'
AM 10 Георге Хаџи Captain sports.svg заменет 76'
CF 11 Адријан Илие
CF 9 Виорел Молдован заменет 84'
Замени:
MF 19 Овидиу Стинга влегол во игра 68'
MF 15 Лучан Маринеску влегол во игра 76'
MF 14 Раду Николеску влегол во игра 84'
Селектор:
Ангел Јорданеску
GK 22 Фарид Мондрагон
RB 13 Вилмер Кабрера
CB 5 Хорхе Бермудес
CB 3 Евер Паласиос
LB 4 Хосе Санта добил жолт картон во 47-мата минута 47'
DM 6 Маурисио Серна
RM 8 Џон Харолд Лосано
LM 19 Фреди Ринкон
AM 10 Карлос Валдерама Captain sports.svg
CF 15 Виктор Аристисабал заменет 46'
CF 11 Фаустино Асприлја заменет 84'
Замени:
FW 9 Адолфо Валенсија влегол во игра 46'
FW 21 Лејдер Пресиадо влегол во игра 84'
Селектор:
Ернан Дарио Гомес

Помошни судии:
Оман Мохамед Ал Мусави
Малезија Халим Абдул Хамид
Четврти судија:
Швајцарија Урс Мејер

Колумбија - Тунис[уреди | уреди извор]

22 јуни 1998 (1998-06-22) Колумбија  1–0  Тунис Монпелје
17:30 СРЕ (UTC+1)
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Колумбија - Тунис
Пресиадо гол 82' Извештај Стадион: Стад де ла Мосон
Гледачи: 29,800
Судија: Германија Бернд Хејнеман
Колумбија
Тунис
GK 22 Фарид Мондрагон
RB 13 Вилмер Кабрера
CB 5 Хорхе Бермудес
CB 3 Евер Паласиос
LB 4 Хосе Санта добил жолт картон во 18-тата минута 18'
DM 6 Маурисио Серна заменет 62'
RM 8 Џон Харолд Лосано
LM 19 Фреди Ринкон заменет 56'
AM 10 Карлос Валдерама Captain sports.svg
CF 9 Адолфо Валенсија заменет 56'
CF 7 Антони де Авила
Замени:
FW 21 Лејдер Пресиадо влегол во игра 56'
FW 15 Виктор Аристисабал влегол во игра 56'
MF 14 Хорхе Болањо влегол во игра 62'
Селектор:
Ернан Дарио Гомес
GK 1 Шокри Ел Уаер
RB 7 Тарек Табет заменет 76'
CB 6 Ферид Шушан
CB 3 Сами Трабелси Captain sports.svg
LB 17 Жозе Клајтон добил жолт картон во 83-тата минута 83'
CM 13 Ријад Буазизи добил жолт картон во 16-тата минута 16'
CM 14 Сираџедин Шихи
AM 15 Скандер Суаја
AM 8 Зубејир Баја заменет 73'
CF 18 Мехди Бен Слимане
CF 11 Адел Селими заменет 68'
Замени:
FW 2 Имед Бен Јунес влегол во игра 68'
MF 19 Фајсал Бен Ахмед влегол во игра 73'
MF 10 Каис Годбане влегол во игра 76'
Селектор:
Полска Хенрик Касперчак

Помошни судии:
Германија Ерих Шнајдер
Чешка Евжен Амлер
Четврти судија:
Унгарија Лашло Вагнер

Романија - Англија[уреди | уреди извор]

22 јуни 1998 (1998-06-22) Романија  2–1  Англија Тулуза
17:30 СРЕ (UTC+1)
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Романија - Англија
Молдован гол 46'
Петреску гол 90'
Извештај гол 81' Овен Стадион: Стад де Тулуза
Гледачи: 33,500
Судија: Франција Марк Бата
Романија
Англија
GK 12 Богдан Стелеа
CB 18 Јулијан Филипеску добил жолт картон во 88-мата минута 88'
CB 6 Георге Попеску добил жолт картон во 47-мата минута 47'
CB 13 Ливиу Чоботариу добил жолт картон во 78-мата минута 78'
RWB 2 Дан Петреску
CM 5 Константин Галка
CM 16 Габриел Попеску
LWB 8 Доринел Мунтеану
AM 10 Георге Хаџи Captain sports.svg добил жолт картон во 4-тата минута 4' заменет 72'
CF 11 Адријан Илие
CF 9 Виорел Молдован заменет 86'
Замени:
MF 19 Овидиу Станга влегол во игра 72' заменет 81'
MF 15 Лучан Маринеску влегол во игра 81'
FW 7 Мариуш Лакатуш влегол во игра 86'
Селектор:
Ангел Јорданеску
GK 1 Дејвид Симан
CB 12 Гари Невил
CB 2 Сол Кембел
CB 5 Тони Адамс
RWB 14 Дарен Андертон
CM 8 Дејвид Бати
CM 4 Пол Инс заменет 32'
LWB 3 Греам Ле Со
AM 16 Пол Сколс
CF 10 Теди Шерингам заменет 72'
CF 9 Алан Ширер Captain sports.svg
Замени:
MF 7 Дејвид Бекам влегол во игра 32'
FW 20 Мајкл Овен влегол во игра 72'
Селектор:
Глен Ходл

Помошни судии:
Франција Жак Пудевињ
Јужна Африка Аристидис Крис Солдатос
Четврти судија:
Мароко Саид Белкола

Колумбија - Англија[уреди | уреди извор]

26 јуни 1998 (1998-06-26) Колумбија  0–2  Англија Ланс
21:00 СРЕ (UTC+1)
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Колумбија - Англија
Извештај гол 20' Андертон
гол 29' Бекам
Стадион: Стад Феликс Боларт
Гледачи: 38,100
Судија: Мексико Артуро Брицио Картер
Колумбија
Англија
GK 22 Фарид Мондрагон
RB 13 Вилмер Кабрера
CB 5 Хорхе Бермудес добил жолт картон во 89-тата минута 89'
CB 3 Евер Паласиос
CB 16 Луис Антонио Морено
DM 6 Маурисо Серна добил жолт картон во 20-тата минута 20' заменет 46'
RM 8 Џон Харолд Лосано
LM 19 Фреди Ринкон
AM 10 Карлос Валдерама Captain sports.svg
FW 21 Лејдер Пресиадо заменет 46'
FW 7 Антони де Авила заменет 46'
Замени:
FW 9 Адолфо Валенсија влегол во игра 46'
FW 15 Виктор Аристисабал добил жолт картон во 86-тата минута 86' влегол во игра 46'
FW 20 Хамилтон Рикард влегол во игра 46'
Селектор:
Ернан Дарио Гомес
GK 1 Дејвид Симан
CB 12 Гари Невил
CB 2 Сол Кембел
CB 5 Тони Адамс
RWB 14 Дарен Андертон заменет 79'
CM 7 Дејвид Бекам
CM 4 Пол Инс заменет 83'
LWB 3 Греам Ле Со
AM 16 Пол Сколс добил жолт картон во 22-рата минута 22' заменет 73'
CF 20 Мајкл Овен
CF 9 Алан Ширер Captain sports.svg добил жолт картон во 89-тата минута 89'
Замени:
MF 11 Стив МекМанаман влегол во игра 73'
MF 17 Роб Ли влегол во игра 79'
MF 8 Дејвид Бати влегол во игра 83'
Селектор:
Глен Ходл

Помошни судии:
Швајцарија Лоран Роси
Хондурас Рејналдо Салинас
Четврти судија:
Полска Ришард Војчик

Романија - Тунис[уреди | уреди извор]

26 јуни 1998 (1998-06-26) Романија  1–1  Тунис Сен Дени
21:00 СРЕ (UTC+1)
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Романија - Тунис
Молдован гол 71' Извештај гол 12' (пен..) Суаја Стадион: Стад де Франс
Гледачи: 77,000
Судија: Австралија Еди Лени
Романија
Тунис
GK 12 Богдан Стелеа
CB 3 Кристијан Дулка заменет 32'
CB 4 Антон Добош
CB 13 Ливиу Чоботариу
RWB 2 Дан Петрески
CM 10 Георге Хаџи Captain sports.svg
CM 5 Константин Галка
LWB 8 Доринел Мунтеану
RW 15 Лучан Маринеску
CF 7 Мариуш Лакатуш заменет 46'
LW 17 Илие Думитреску заменет 68'
Замени:
DF 6 Георге Попеску влегол во игра 32'
FW 11 Адријан Илие влегол во игра 46'
FW 9 Виорел Молдован влегол во игра 68'
Селектор:
Ангел Јорданеску
GK 1 Шокри Ел Уаер
CB 4 Мунир Букадида
CB 6 Ферид Шушан
CB 3 Сами Трабелси Captain sports.svg
RM 15 Скандер Суаја добил жолт картон во 57-мата минута 57' заменет 90+1'
CM 10 Каис Годбане заменет 85'
CM 14 Сираџедин Шихи
CM 13 Ријад Буазизи
LM 8 Зубејир Баја добил жолт картон во 28-мата минута 28'
CF 18 Мехди Бен Слимане заменет 60'
CF 11 Адел Селими
Замени:
FW 9 Ријад Џеласи влегол во игра 60'
DF 7 Тарек Табет влегол во игра 85'
FW 2 Имед Бен Јунес влегол во игра 90+1'
Селектор:
Али Селми

Помошни судии:
Полска Јацек Поциегел
Белорусија Јури Дупанов
Четврти судија:
Тринидад и Тобаго Рамеш Рамдан