Прејди на содржината

Светско првенство во фудбал 1998 - група Б

Од Википедија — слободната енциклопедија

Светско првенство во фудбал 1998 - група Б била една од осумте групи во групната фаза на натпреварување на Светското првенство 1998. Натпреварите се одиграле од 11 до 23 јуни 1998 година. Учесници во оваа група биле Италија, Чиле, Камерун и Австрија.

Италија и Чиле од оваа група минале натаму, пласирајќи се во осминафиналето, а Австрија и Камерун го завршиле своето учество во групната фаза.

Табела[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Италија 7 3 2 1 0 7 3 +3
2.  Чиле 3 3 0 3 0 4 4 0
3.  Австрија 2 3 0 2 1 3 4 -1
4.  Камерун 2 3 0 2 1 2 5 -3


Натпревари[уреди | уреди извор]

Италија - Чиле[уреди | уреди извор]

11 јуни 1998 (1998-06-11) Италија  2–2  Чиле Бордо
17:30 СРЕ (UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Италија - Чиле
Виери гол 11'
Р. Баџо гол 84' (пен..)
Извештај гол 45+3', гол 48' Салас Стадион: Парк Лескјур
Гледачи: 31,800
Судија: Нигер Лусиен Бушардо
Италија
Чиле
GK 12 Џанлука Паљука
CB 4 Фабио Канаваро добил жолт картон во 31-вата минута 31'
CB 5 Алесандро Костакурта
CB 6 Алесандро Неста
RWB 15 Анџело Ди Ливио добил жолт картон во 8-мата минута 8' заменет 61'
LWB 3 Паоло Малдини
CM 11 Дино Баџо
CM 9 Деметрио Албертини
CM 16 Роберто Ди Матео заменет 57'
CF 21 Кристијан Виери заменет 71'
CF 18 Роберто Баџо
Замени:
MF 14 Лујџи Ди Бјаџо влегол во игра 57'
FW 20 Енрико Кјеза влегол во игра 61'
FW 19 Филипо Инѕаги влегол во игра 71'
Селектор:
Чезаре Малдини
GK 1 Нелсон Тапија
RB 15 Моисес Виљароел
CB 6 Педро Рејес
SW 3 Роналд Фуентес
CB 5 Хавиер Маргас заменет 63'
LB 4 Франсиско Рохас добил жолт картон во 66-тата минута 66'
CM 7 Нелсон Парагес добил жолт картон во 45-тата минута 45'
CM 8 Кларенс Акуња добил жолт картон во 53-тата минута 53' заменет 82'
AM 20 Фабијан Естај заменет 81'
CF 11 Марсело Салас
CF 9 Иван Саморано
Замени:
DF 14 Мигел Рамирес влегол во игра 63'
MF 10 Хосе Луис Сиера влегол во игра 81'
MF 19 Фернандо Корнехо влегол во игра 82'
Селектор:
Уругвај Нелсон Акоста

Помошни судии:
Мали Драмане Данте
Тунис Мохамед Мансри
Четврти судија:
Франција Марк Бата

Камерун - Австрија[уреди | уреди извор]

11 јуни 1998 (1998-06-11) Камерун  1–1  Австрија Тулуза
21:00 СРЕ (UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Камерун - Австрија
Нжанка гол 77' Извештај гол 90+1' Полстер Стадион: Стад де Тулуза
Гледачи: 33,460
Судија: Парагвај Епифанио Гонсалес
Камерун
Австрија
GK 1 Жак Сонго
RB 6 Пјер Нжанка
CB 4 Ригоберт Сонг
CB 5 Рајмонд Кала
LB 3 Пјер Воме
RM 15 Жозеф Н'До
CM 14 Огустен Симо заменет 65'
CM 10 Патрик Мбома
LM 8 Дидје Анжибо
CF 18 Самјуел Ипуа добил жолт картон во 30-тата минута 30' заменет 65'
CF 7 Франсоа Омам-Бијик заменет 84'
Замени:
MF 20 Саломон Олембе влегол во игра 65'
FW 21 Жозеф-Дезире Жоб влегол во игра 65'
FW 9 Алфонс Чами влегол во игра 84'
Селектор:
Франција Клод Ле Руа
GK 1 Михаел Консел
CB 3 Петер Шетел
CB 4 Антон Пфефер добил жолт картон во 27-мата минута 27'
CB 5 Волфганг Фајерзингер
DM 17 Роман Мелих
DM 8 Хајмо Пфајфенбергер заменет 82'
RWB 13 Харалд Черни заменет 82'
LWB 15 Арнолд Ветл
АМ 10 Андреас Херцог заменет 82'
AM 22 Дитмар Кубауер
CF 19 Антон Полстер
Замени:
FW 7 Марио Хас влегол во игра 82'
FW 9 Ивица Вастиќ влегол во игра 82'
MF 18 Петер Штогер влегол во игра 82'
Селектор:
Херберт Прохашка

Помошни судии:
Парагвај Селестино Галван
Хондурас Рејналдо Салинас
Четврти судија:
Мексико Артуро Бризио Картер

Чиле - Австрија[уреди | уреди извор]

17 јуни 1998 (1998-06-17) Чиле  1–1  Австрија Сент Етјен
17:30 СРЕ (UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Чиле - Австрија
Салас гол 70' Извештај гол 90+2' Вастиќ Стадион: Стад Жофроа Гишар
Гледачи: 30,600
Судија: Египет Гамал Ал-Гандур
Чиле
Австрија
GK 1 Нелсон Тапија
RB 15 Моисес Виљароел добил жолт картон во 16-тата минута 16' заменет 69'
CB 6 Педро Рејес
SW 3 Роналд Фуентес
CB 5 Хавиер Маргас
LB 4 Франсиско Рохас
CM 7 Нелсон Парагес
CM 8 Кларенс Акуња
AM 20 Фабијан Естај добил жолт картон во 47-мата минута 47' заменет 56'
CF 11 Марсело Салас добил жолт картон во 58-мата минута 58'
CF 9 Иван Саморано добил жолт картон во 74-тата минута 74'
Замени:
MF 10 Хосе Луис Сиера влегол во игра 56'
DF 2 Кристијан Кастањеда влегол во игра 69'
Селектор:
Уругвај Нелсон Акоста
GK 1 Михаел Консел
CB 3 Петер Шетел добил жолт картон во 26-тата минута 26'
CB 4 Антон Пфефер
CB 5 Волфганг Фајерзингер
RWB 13 Харалд Черни заменет 45'
LWB 15 Арнолд Ветл
CM 22 Дитмар Кубауер заменет 45'
CM 8 Хајмо Пфајфенбергер
CM 17 Роман Мелих
CF 19 Антон Полстер
CF 7 Марио Хас заменет 73'
Замени:
MF 2 Маркус Шоп влегол во игра 45'
MF 10 Андреас Херцог влегол во игра 45'
FW 9 Ивица Вастиќ влегол во игра 73'
Селектор:
Херберт Прохашка

Помошни судии:
Кувајт Хусаин Гаданфари
Шпанија Фернандо Тресако Грасија
Четврти судија:
Обединети Арапски Емирати Али Бујсаим

Италија - Камерун[уреди | уреди извор]

17 јуни 1998 (1998-06-17) Италија  3–0  Камерун Монпелје
21:00 СРЕ (UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Италија - Камерун
Ди Бјаџо гол 07'
Виери гол 75', гол 89'
Извештај Стадион: Стад де ла Мосон
Гледачи: 29,800
Судија: Австралија Едвард Лени
Италија
Камерун
GK 12 Џанлука Паљука
CB 4 Фабио Канаваро
CB 5 Алесандро Костакурта добил жолт картон во 26-тата минута 26'
CB 6 Алесандро Неста
RWB 17 Франческо Мориеро заменет 83'
LWB 3 Паоло Малдини
CM 11 Дино Баџо
CM 9 Деметрио Албертини заменет 62'
CM 14 Лујџи Ди Бјаџо добил жолт картон во 63-тата минута 63'
CF 21 Кристијан Виери
CF 18 Роберто Баџо заменет 65'
Замени:
MF 16 Роберто Ди Матео влегол во игра 62'
FW 10 Алесандро Дел Пјеро влегол во игра 65'
MF 15 Анџело Ди Ливио влегол во игра 83'
Селектор:
Чезаре Малдини
GK 1 Жак Сонго
RB 6 Пјер Нжанка добил жолт картон во 16-тата минута 16'
CB 4 Ригоберт Сонг добил жолт картон во 85-тата минута 85'
CB 5 Рајмонд Кала Red card 42'
LB 3 Пјер Воме добил жолт картон во 6-тата минута 6'
DM 8 Дидје Анжибо добил жолт картон во 79-тата минута 79'
RM 15 Жозеф Н'До
LM 20 Саломон Олембе
AM 10 Патрик Мбома заменет 66'
CF 18 Самјуел Ипуа заменет 45'
CF 7 Франсоа Омам-Бијик заменет 66'
Замени:
FW 21 Жозеф-Дезире Жоб влегол во игра 45'
FW 9 Алфонс Чами влегол во игра 66'
FW 11 Самјуел Ето влегол во игра 66'
Селектор:
Франција Клод Ле Руа

Помошни судии:
Вануату Ленси Фред
Аргентина Клаудио Роси
Четврти судија:
Тајланд Пиром Ун-Прасерт

Италија - Австрија[уреди | уреди извор]

23 јуни 1998 (1998-06-23) Италија  2–1  Австрија Сен Дени
16:00 СРЕ (UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Италија - Австрија
Виери гол 48'
Р. Баџо гол 90'
Извештај гол 90+2' Херцог Стадион: Стад де Франс
Гледачи: 80,000
Судија: Англија Пол Дркин
Италија
Австрија
GK 12 Џанлука Паљука
CB 4 Фабио Канаваро
CB 5 Алесандро Костакурта
CB 6 Алесандро Неста заменет 4'
RWB 17 Франческо Мориеро
LWB 3 Паоло Малдини добил жолт картон во 87-мата минута 87'
CM 14 Лујџи Ди Бјаџо
CM 11 Дино Баџо
CM 7 Џанлука Песото
CF 21 Кристијан Виери заменет 60'
CF 10 Алесандро Дел Пјеро заменет 72'
Замени:
DF 2 Џузепе Бергоми влегол во игра 4'
FW 19 Филипо Инѕаги влегол во игра 60'
FW 18 Роберто Баџо влегол во игра 72'
Селектор:
Чезаре Малдини
GK 1 Михаел Консел
CB 3 Петер Шетел добил жолт картон во 43-тата минута 43'
CB 4 Антон Пфефер
CB 5 Волфганг Фајерзингер добил жолт картон во 3-тата минута 3'
RWB 17 Роман Мелих
LWB 15 Арнолд Ветл
CM 22 Дитмар Кубауер заменет 74'
CM 8 Хајмо Пфајфенбергер заменет 80'
CM 14 Ханес Рајнмајр добил жолт картон во 88-мата минута 88'
CF 19 Антон Полстер заменет 62'
CF 9 Ивица Вастиќ добил жолт картон во 35-тата минута 35'
Замени:
FW 7 Марио Хас влегол во игра 62'
MF 18 Петер Штогер влегол во игра 74'
MF 10 Андреас Херцог влегол во игра 80'
Селектор:
Херберт Прохашка

Помошни судии:
Англија Марк Ворен
Јужна Кореја Џеон Јунг-Хјун
Четврти судија:
Маврициус Ли Ки Чонг

Чиле - Камерун[уреди | уреди извор]

23 јуни 1998 (1998-06-23) Чиле  1–1  Камерун Нант
16:00 СРЕ (UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Чиле - Камерун
Сиера гол 20' Извештај гол 56' Мбома Стадион: Стад де ла Божоар
Гледачи: 35,500
Судија: Унгарија Лашло Вагнер


Чиле
Камерун
GK 1 Нелсон Тапија
RB 15 Моисес Виљароел добил жолт картон во 66-тата минута 66' заменет 70'
CB 6 Педро Рејес
SW 3 Роналд Фуентес
CB 5 Хавиер Маргас
LB 4 Франсиско Рохас добил жолт картон во 55-тата минута 55' заменет 77'
CM 7 Нелсон Парагес добил жолт картон во 50-тата минута 50'
CM 8 Кларенс Акуња
AM 10 Хосе Луис Сиера заменет 70'
CF 11 Марсело Салас
CF 9 Иван Саморано
Замени:
MF 19 Фернандо Корнехо влегол во игра 70'
MF 20 Фабијан Естај влегол во игра 70'
DF 14 Мигел Рамирес добил жолт картон во 89-тата минута 89' влегол во игра 77'
Селектор:
Уругвај Нелсон Акоста
GK 1 Жак Сонго
CB 6 Пјер Нжанка
CB 4 Ригоберт Сонг добил жолт картон во 8-мата минута 8'Red card 51'
CB 17 Мишел Пенсе
RWB 15 Жозеф Н'До заменет 82'
CM 20 Саломон Олембе заменет 68'
CM 19 Марсел Мауве
LWB 3 Пјер Воме
AM 10 Патрик Мбома
CF 21 Жозеф-Дезире Жоб заменет 72'
CF 7 Франсоа Омам-Бијик
Замени:
MF 8 Дидје Анжибо влегол во игра 68'
FW 9 Алфонс Чами влегол во игра 72'
DF 12 Лоран Red card 88' влегол во игра 82'
Селектор:
Франција Клод Ле Руа

Помошни судии:
Шри Ланка Нимал Викраматунге
Малезија Халим Абдул Хамид
Четврти судија:
Шпанија Хосе Марија Гарсија-Аранда