Прејди на содржината

Светско првенство во фудбал 1998 - група А

Од Википедија — слободната енциклопедија

Светско првенство во фудбал 1998 - група А била една од осумте групи во групната фаза на натпреварување на Светското првенство 1998. Натпреварите се одиграле од 10 до 23 јуни 1998 година. Учесници во оваа група биле Бразил, Шкотска, Мароко и Норвешка.

Бразил и Норвешка од оваа група минале натаму, пласирајќи се во осминафиналето, а Мароко и Шкотска го завршиле своето учество во групната фаза.

  Екипа која се квалификувала во осминафинале
Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Бразил 6 3 2 0 1 6 3 +3
2.  Норвешка 5 3 1 0 2 5 4 +1
3.  Мароко 4 3 1 1 1 5 5 0
4.  Шкотска 1 3 0 1 2 2 6 -4


Натпревари

[уреди | уреди извор]

Бразил - Шкотска

[уреди | уреди извор]
10 јуни 1998 (1998-06-10) Бразил  2–1  Шкотска Сен Дени
17:30 СРЕ (UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Бразил - Шкотска
Сесар Сампајо гол 05'
Бојд гол 74' (авт.)
Извештај гол 38' (пен..) Колинс Стадион: Стад де Франс
Гледачи: 80,000
Судија: Шпанија Хосе Марија Гарсија-Аранда
Бразил
Шкотска
GK 1 Клаудио Тафарел
RB 2 Кафу
CB 3 Алдаир добил жолт картон во 45+2-тата минута 45+2'
CB 4 Жуниор Бајано
LB 6 Роберто Карлос
CM 5 Сесар Сампајо добил жолт картон во 37-мата минута 37'
CM 8 Дунга
AM 7 Џовани заменет 46'
AM 10 Ривалдо
CF 9 Роналдо
CF 20 Бебето заменет 72'
Замени:
MF 18 Леонардо влегол во игра 46'
FW 19 Денилсон влегол во игра 72'
Селектор:
Марио Загало
GK 1 Џим Лејтон
RB 3 Том Бојд
CB 4 Колин Калдервуд
CB 5 Колин Хендри
LB 22 Кристијан Дејли заменет 84'
RM 14 Пол Ламбарт
CM 8 Крег Барли
LM 11 Џон Колинс
RF 7 Кевин Галахер
CF 9 Гордон Дјури
LF 10 Дарен Џексон добил жолт картон во 25-тата минута 25' заменет 78'
Замени:
MF 17 Били Мекинли влегол во игра 78'
DF 6 Тош Мекинли влегол во игра 84'
Селектор:
Крег Браун

Помошни судии:
Шпанија Фернандо Тресако Грасија
Колумбија Хорхе Луис Аранго
Четврти судија:
Египет Гамал Ал-Гандур

Мароко - Норвешка

[уреди | уреди извор]
10 јуни 1998 (1998-06-10) Мароко  2–2  Норвешка Монпелје
21:00 СРЕ (UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Мароко - Норвешка
Хаџи гол 37'
Хада гол 60'
Извештај гол 45+1' (авт.) Шипо
гол 61' Еген
Стадион: Стад де ла Мосон
Гледачи: 29,800
Судија: Тајланд Пиром Ун-Прасерт
Мароко
Норвешка
GK 12 Дрис Бензекри
RB 2 Абделилах Сабер
CB 4 Јусеф Роси
CB 6 Нуредин Најбет
LB 3 Абделкрим Ел Хадриуи
DM 20 Тахар Ел Халеж заменет 90'
RM 8 Саид Шиба добил жолт картон во 79-тата минута 79'
LM 18 Јусеф Шипо заменет 78'
AM 7 Мустафа Хаџи
FW 14 Салахедин Басир
FW 9 Абделџалил Хада заменет 86'
Замени:
MF 17 Гариб Амзин влегол во игра 78'
FW 11 Али Елхатаби влегол во игра 86'
MF 16 Рашид Азузи влегол во игра 90'
Селектор:
Франција Анри Мишел
GK 1 Фроде Гродос
RB 4 Хенинг Берг
CB 3 Рони Јонсен
CB 15 Дан Еген
LB 5 Стиг Инге Бјорнебју
CM 7 Ерик Мјукланд
DM 10 Кјетил Рекдал
CM 8 Ејвинд Леонардсен
RF 17 Ховард Фло заменет 72'
CF 9 Торе Андре Фло
LF 20 Оле Гунар Солшер заменет 46'
Замени:
MF 21 Видар Рисет влегол во игра 46'
MF 6 Столе Солбакен влегол во игра 72'
Селектор:
Егил Олсен

Помошни судии:
Малезија Халим Абдул Хамид
Шри Ланка Нимал Викраматунге
Четврти судија:
Австралија Еди Лени

Шкотска - Норвешка

[уреди | уреди извор]
16 јуни 1998 (1998-06-16) Шкотска  1–1  Норвешка Бордо
17:30 СРЕ (UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Шкотска - Норвешка
Барли гол 66' Извештај гол 46' Х. Фло Стадион: Парк Лескјур
Гледачи: 31,800
Судија: Унгарија Лашло Вагнер
Шкотска
Норвешка
GK 1 Џим Лејтон
RB 3 Том Бојд
CB 4 Колин Калдервуд заменет 59'
CB 5 Колин Хендри
LB 22 Кристијан Дејли
RCM 14 Пол Ламберт
CM 8 Крег Барли
LCM 11 Џон Колинс
RF 7 Кевин Галахер
CF 9 Гордон Дјури добил жолт картон во 24-тата минута 24'
LF 10 Дарен Џексон добил жолт картон во 56-тата минута 56' заменет 61'
Замени:
DF 16 Дејвид Вир влегол во игра 59'
DF 2 Џеки МекНамара влегол во игра 61'
Селектор:
Крег Браун
GK 1 Фроде Гродос
RB 4 Хенинг Берг добил жолт картон во 58-мата минута 58' заменет 81'
CB 3 Рони Јонсен
CB 15 Дан Еген
LB 5 Стиг Инге Бјорнебју
CM 22 Роар Странд
DM 10 Кјетил Рекдал добил жолт картон во 53-тата минута 53'
CM 6 Столе Солбакен
RF 17 Ховард Фло заменет 60'
CF 9 Торе Андре Фло
LF 21 Видар Рисет заменет 71'
Замени:
MF 11 Мини Јакобсен влегол во игра 60'
FW 18 Егил Естенстад влегол во игра 71'
DF 2 Гунар Хале влегол во игра 81'
Селектор:
Егил Олсен

Помошни судии:
Чешка Евжен Амлер
Швајцарија Лоран Роси
Четврти судија:
Саудиска Арабија Абдул Рахман Ал-Зеид

Бразил - Мароко

[уреди | уреди извор]
16 јуни 1998 (1998-06-16) Бразил  3–0  Мароко Нант
21:00 СРЕ (UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Бразил - Мароко
Роналдо гол 09'
Ривалдо гол 45+2'
Бебето гол 50'
Извештај Стадион: Стад де ла Божоар
Гледачи: 35,500
Судија: Русија Николај Левников
Бразил
Мароко
GK 1 Клаудио Тафарел
RB 2 Кафу
DF 3 Алдаир
DF 4 Жуниор Бајано добил жолт картон во 87-мата минута 87'
LB 6 Роберто Карлос
CM 5 Сесар Сампајо добил жолт картон во 36-тата минута 36' заменет 68'
CM 8 Дунга
AM 10 Ривалдо заменет 87'
AM 18 Леонардо
FW 20 Бебето заменет 72'
FW 9 Роналдо
Замени:
MF 17 Дорива влегол во игра 68'
FW 21 Едмундо влегол во игра 72'
FW 19 Денилсон влегол во игра 87'
Селектор:
Марио Загало
GK 12 Дрис Бензекри
RB 2 Абделилах Сабер заменет 76'
CB 4 Јусеф Роси
CB 6 Нуредин Најбет
LB 3 Абделкрим Ел Хадриуи
DM 20 Тахар Ел Халеж
RM 8 Саид Шиба добил жолт картон во 64-тата минута 64' заменет 76'
LM 18 Јусеф Шипо
AM 7 Мустафа Хаџи
FW 14 Салахедин Басир
FW 9 Абделџалил Хада добил жолт картон во 32-рата минута 32' заменет 88'
Замени:
DF 15 Лахсен Абрами влегол во игра 76'
MF 17 Гариб Амзин влегол во игра 76'
FW 11 Али Елхатаби влегол во игра 88'
Селектор:
Франција Анри Мишел

Помошни судии:
Белорусија Јури Дупанов
Англија Марк Ворен
Четврти судија:
Англија Пол Дркин

Шкотска - Мароко

[уреди | уреди извор]
23 јуни 1998 (1998-06-23) Шкотска  0–3  Мароко Сент Етјен
21:00 СРЕ (UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Шкотска - Мароко
Извештај гол 23', гол 85' Басир
гол 46' Хада
Стадион: Стад Жофроа Гишар
Гледачи: 30,600
Судија: ОАР Али Бујсаим
Шкотска
Мароко
GK 1 Џим Лејтон
CB 16 Дејвид Вир
CB 5 Колин Хендри
CB 3 Том Бојд
RWB 2 Џеки МекНамара заменет 54'
CM 14 Пол Ламберт
CM 8 Крег Барли Red card 53'
CM 11 Џон Колинс
LWB 22 Кристијан Дејли
CF 7 Кевин Галахер добил жолт картон во 21-вата минута 21'
CF 9 Гордон Дјури заменет 83'
Замени:
DF 6 Тош Мекинли влегол во игра 54'
FW 20 Скот Бут влегол во игра 83'
Селектор:
Крег Браун
GK 12 Дрис Бензекри
RB 2 Абделила Сабер заменет 72'
CB 5 Смахи Трики
CB 6 Нуредин Најбет
LB 15 Лахсен Абрами
DM 20 Тахар Ел Халеж
RM 17 Гариб Амзин заменет 76'
LM 18 Јусеф Шипо добил жолт картон во 81-вата минута 81' заменет 87'
AM 7 Мустафа Хаџи
FW 14 Салахедин Басир
FW 9 Абделџалил Хада
Замени:
DF 4 Јусеф Роси влегол во игра 72'
MF 16 Рашид Азузи влегол во игра 76'
MF 19 Џамал Селами влегол во игра 87'
Селектор:
Франција Анри Мишел

Помошни судии:
Костарика Луис Торес Ѕуњига
Вануату Ленси Фред
Четврти судија:
Унгарија Лашло Вагнер

Бразил - Норвешка

[уреди | уреди извор]
23 јуни 1998 (1998-06-23) Бразил  1–2  Норвешка Марсеј
21:00 СРЕ (UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Бразил - Норвешка
Бебето гол 78' Извештај гол 83' Т.А. Фло
гол 89' (пен..) Рекдал
Стадион: Велодром
Гледачи: 55,000
Судија: САД Есфандир Бахармаст
Бразил
Норвешка
GK 1 Клаудио Тафарел
RB 2 Кафу
CB 14 Гонсалвес
CB 4 Жуниор Бајано
LB 6 Роберто Карлос
DM 8 Дунга
RM 18 Леонардо
LM 19 Денилсон
AM 10 Ривалдо
CF 20 Бебето
CF 9 Роналдо
Селектор:
Марио Загало
GK 1 Фроде Гродос
RB 4 Хенинг Берг
CB 3 Рони Јонсен
CB 15 Дан Еген
LB 5 Стиг Инге Бјорнебју
DM 10 Кјетил Рекдал
RM 17 Ховард Фло заменет 68'
CM 22 Роар Странд заменет 46'
CM 8 Ејвинд Леонардсен добил жолт картон во 54-тата минута 54'
LM 21 Видар Рисет заменет 79'
CF 9 Торе Андре Фло добил жолт картон во 61-вата минута 61'
Замени:
MF 7 Ерик Мјукланд влегол во игра 46'
FW 20 Оле Гунар Солшер влегол во игра 68'
MF 16 Јостеин Фло влегол во игра 79'
Селектор:
Егил Олсен

Помошни судии:
Италија Џенаро Мацеи
Мали Драмане Данте
Четврти судија:
Мексико Артуро Брицио Картер