Пеликат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пеликат
Μονόπυλο
Местоположба
Пеликат на карта
Податоци
Округ: Костур
Население: 20 (2001)
Надм. вис.: м
Геог. положба: 40° 27' 30" СГШ
20° 54' 36" ИГД
Пошт. бр.:
Повик. бр.:

Пеликат (Пилкати или Пелкади; на грчки : Μονόπυλο, Монопило) е село во Егејска Македонија, Република Грција, општина Нестрам, Костурско.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]