Прејди на содржината

Џиро д’Италија 2022 - етапа 1 до етапа 11

Од Википедија — слободната енциклопедија

Џиро д’Италија 2022 е 105. издание на Џиро д’Италија, една од трите големи трки во велосипедизмот. Џиро започнало во Будимпешта на 6 мај, а етапата 11 се одржала на 18 мај со етапа до Реџо Емилија. Трката завршила во Верона на 29 мај.

Легенда
     Го означува предводникот во генералниот пласман      Го означува предводникот во планинскиот пласман
     Го означува предводникот во бодовниот пласман      Го означува предводникот во пласманот за млад возач
   и.в. означува дека возачот поминал низ завршната линија во иста група како оној кој го добил времето над него и поради тоа му било доделено истото завршно време.

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Матје ван дер Пул Алпесин-Декојнинк4ч 35' 28
2. ERI Бинијам Хирмај Интермарше-Сиркус-Ванти+ 0
3. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 0
4. DEN Магнус Корт ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
5. NED Вилко Келдерман Бора-Хансгрое+ 0
6. ECU Ричард Карапас Инеос Гренадиерс+ 0
7. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 0
8. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 0
9. ITA Андреа Вендраме АГ2Р Ситроен Тим+ 4
10. DEN Матијас Скелмосе Јенсен Трек-Сегафредо+ 4
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Матје ван дер Пул розева маичка за предводникот на генералниот пласманвиолетова маичка за предводникот на бодовниот пласмансина маичка за предводникот во планинскиот пласманАлпесин-Декојнинк4ч 35' 18
2. ERI Бинијам Хирмај бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачИнтермарше-Сиркус-Ванти+ 4
3. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 6
4. DEN Магнус Корт ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 10
5. NED Вилко Келдерман Бора-Хансгрое+ 10
6. ECU Ричард Карапас Инеос Гренадиерс+ 10
7. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 10
8. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 10
9. ITA Андреа Вендраме АГ2Р Ситроен Тим+ 14
10. DEN Матијас Скелмосе Јенсен Трек-Сегафредо+ 14
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Сајмон Јејтс Тим Џејко АИУла11' 50
2. NED Матје ван дер Пул розева маичка за предводникот на генералниот пласманвиолетова маичка за предводникот на бодовниот пласмансина маичка за предводникот во планинскиот пласманАлпесин-Декојнинк+ 3
3. NED Том Димулен Џамбо-Висма+ 5
4. ITA Матео Собреро Тим Џејко АИУла+ 13
5. GBR Бен Талет Инеос Гренадиерс+ 13
6. NOR Тобијас Фос Џамбо-Висма+ 17
7. NED Вилко Келдерман Бора-Хансгрое+ 17
8. GER Ленард Кемна Бора-Хансгрое+ 17
9. SUI Мауро Шмид Судал Квик-Степ+ 18
10. NED Тимен Аренсман Тим ДСМ+ 18
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Матје ван дер Пул розева маичка за предводникот на генералниот пласманвиолетова маичка за предводникот на бодовниот пласмансина маичка за предводникот во планинскиот пласманАлпесин-Декојнинк4ч 47' 11
2. GBR Сајмон Јејтс Тим Џејко АИУла+ 11
3. NED Том Димулен Џамбо-Висма+ 16
4. ITA Матео Собреро бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Џејко АИУла+ 24
5. NED Вилко Келдерман Бора-Хансгрое+ 24
6. GBR Бен Талет Инеос Гренадиерс+ 24
7. NOR Тобијас Фос Џамбо-Висма+ 28
8. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 28
9. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 29
10. SUI Мауро Шмид Судал Квик-Степ+ 29
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Марк Кевендиш Судал Квик-Степ4ч 56' 39
2. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ+ 0
3. COL Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 0
4. ERI Бинијам Хирмај Интермарше-Сиркус-Ванти+ 0
5. ITA Јакуб Маречко Алпесин-Декојнинк+ 0
6. BEL Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
7. ITA Симоне Консони Кофидис+ 0
8. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
9. ITA Алберто Даинесе Тим ДСМ+ 0
10. GER Фил Баухаус Бахреин Викториус+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Матје ван дер Пул розева маичка за предводникот на генералниот пласманвиолетова маичка за предводникот на бодовниот пласманАлпесин-Декојнинк9ч 43' 50
2. GBR Сајмон Јејтс Тим Џејко АИУла+ 11
3. NED Том Димулен Џамбо-Висма+ 16
4. ITA Матео Собреро бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Џејко АИУла+ 24
5. NED Вилко Келдерман Бора-Хансгрое+ 24
6. GBR Бен Талет Инеос Гренадиерс+ 24
7. NOR Тобијас Фос Џамбо-Висма+ 28
8. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 28
9. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 29
10. SUI Мауро Шмид Судал Квик-Степ+ 29
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Ленард Кемна Бора-Хансгрое4ч 32' 11
2. ESP Хуан Педро Лопес Трек-Сегафредо+ 0
3. EST Реин Тарамае Интермарше-Сиркус-Ванти+ 34
4. BEL Силвен Монике Лото-Судал+ 2' 12
5. BEL Маури Вансевенант Судал Квик-Степ+ 2' 12
6. NED Гејс Лемрејзе Џамбо-Висма+ 2' 31
7. ECU Ричард Карапас Инеос Гренадиерс+ 2' 37
8. FRA Ромен Барде Тим ДСМ+ 2' 37
9. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 2' 37
10. POR Жоао Педро Алмеида ОАЕ Емирати+ 2' 37
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Хуан Педро Лопес розева маичка за предводникот на генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТрек-Сегафредо14ч 17' 07
2. GER Ленард Кемна сина маичка за предводникот во планинскиот пласманБора-Хансгрое+ 39
3. EST Реин Тарамае Интермарше-Сиркус-Ванти+ 58
4. GBR Сајмон Јејтс Тим Џејко АИУла+ 1' 42
5. BEL Маури Вансевенант Судал Квик-Степ+ 1' 47
6. NED Вилко Келдерман Бора-Хансгрое+ 1' 55
7. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 2' 00
8. POR Жоао Педро Алмеида ОАЕ Емирати+ 2' 00
9. AUS Ричи Порт Инеос Гренадиерс+ 2' 04
10. FRA Ромен Барде Тим ДСМ+ 2' 06
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ4ч 03' 56
2. COL Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 0
3. ITA Џакомо Ницоло Израел-Премиер Тек+ 0
4. ITA Давиде Балерини Судал Квик-Степ+ 0
5. ERI Бинијам Хирмај Интермарше-Сиркус-Ванти+ 0
6. GER Фил Баухаус Бахреин Викториус+ 0
7. ITA Алберто Даинесе Тим ДСМ+ 0
8. ERI Натнаел Тесфацион Дрон Хопер-Андрони Џокатоли+ 0
9. BEL Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
10. ITA Симоне Консони Кофидис+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Хуан Педро Лопес розева маичка за предводникот на генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТрек-Сегафредо18ч 21' 03
2. GER Ленард Кемна сина маичка за предводникот во планинскиот пласманБора-Хансгрое+ 39
3. EST Реин Тарамае Интермарше-Сиркус-Ванти+ 58
4. GBR Сајмон Јејтс Тим Џејко АИУла+ 1' 42
5. BEL Маури Вансевенант Судал Квик-Степ+ 1' 47
6. NED Вилко Келдерман Бора-Хансгрое+ 1' 55
7. POR Жоао Педро Алмеида ОАЕ Емирати+ 1' 58
8. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 2' 00
9. AUS Ричи Порт Инеос Гренадиерс+ 2' 04
10. FRA Ромен Барде Тим ДСМ+ 2' 06
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Арно Демар виолетова маичка за предводникот на бодовниот пласманГрупама-ФДЖ5ч 02' 33
2. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
3. GBR Марк Кевендиш Судал Квик-Степ+ 0
4. ERI Бинијам Хирмај Интермарше-Сиркус-Ванти+ 0
5. ITA Џакомо Ницоло Израел-Премиер Тек+ 0
6. GER Фил Баухаус Бахреин Викториус+ 0
7. ITA Андреа Вендраме АГ2Р Ситроен Тим+ 0
8. ITA Симоне Консони Кофидис+ 0
9. ITA Винченцо Албанезе Еоло-Комета+ 0
10. BEL Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Хуан Педро Лопес розева маичка за предводникот на генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТрек-Сегафредо23ч 23' 36
2. GER Ленард Кемна сина маичка за предводникот во планинскиот пласманБора-Хансгрое+ 38
3. EST Реин Тарамае Интермарше-Сиркус-Ванти+ 58
4. GBR Сајмон Јејтс Тим Џејко АИУла+ 1' 42
5. BEL Маури Вансевенант Судал Квик-Степ+ 1' 47
6. NED Вилко Келдерман Бора-Хансгрое+ 1' 55
7. POR Жоао Педро Алмеида ОАЕ Емирати+ 1' 58
8. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 2' 00
9. AUS Ричи Порт Инеос Гренадиерс+ 2' 04
10. FRA Ромен Барде Тим ДСМ+ 2' 06
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Кун Бауман Џамбо-Висма5ч 12' 30
2. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 2
3. ITA Давиде Формоло ОАЕ Емирати+ 2
4. NED Том Димулен Џамбо-Висма+ 19
5. ITA Давиде Вилела Кофидис+ 2' 25
6. GER Ленард Кемна сина маичка за предводникот во планинскиот пласманБора-Хансгрое+ 2' 59
7. ITA Винченцо Албанезе Еоло-Комета+ 2' 59
8. POR Жоао Педро Алмеида ОАЕ Емирати+ 2' 59
9. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 2' 59
10. ECU Ричард Карапас Инеос Гренадиерс+ 2' 59
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Хуан Педро Лопес розева маичка за предводникот на генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТрек-Сегафредо28ч 39' 05
2. GER Ленард Кемна Бора-Хансгрое+ 38
3. EST Реин Тарамае Интермарше-Сиркус-Ванти+ 58
4. GBR Сајмон Јејтс Тим Џејко АИУла+ 1' 42
5. BEL Маури Вансевенант Судал Квик-Степ+ 1' 47
6. NED Вилко Келдерман Бора-Хансгрое+ 1' 55
7. POR Жоао Педро Алмеида ОАЕ Емирати+ 1' 58
8. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 2' 00
9. AUS Ричи Порт Инеос Гренадиерс+ 2' 04
10. FRA Ромен Барде Тим ДСМ+ 2' 06
Извор: ProCyclingStats


Етапа 8[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Томас де Гент Лото-Судал3ч 32' 53
2. ITA Давиде Габуро Бардијана ЦСФ Фаизане+ 0
3. ESP Хорхе Аркас Мовистар+ 0
4. BEL Харм Ванхауке Лото-Судал+ 4
5. ERI Бинијам Хирмај Интермарше-Сиркус-Ванти+ 15
6. SUI Мауро Шмид Судал Квик-Степ+ 15
7. NED Матје ван дер Пул Алпесин-Декојнинк+ 15
8. NED Ваут Пулс Бахреин Викториус+ 33
9. FRA Гијом Мартен Кофидис+ 33
10. ITA Фабио Фелине Астана Казахстан Тим+ 2' 56
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Хуан Педро Лопес розева маичка за предводникот на генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТрек-Сегафредо32ч 15' 31
2. GER Ленард Кемна Бора-Хансгрое+ 38
3. EST Реин Тарамае Интермарше-Сиркус-Ванти+ 58
4. FRA Гијом Мартен Кофидис+ 1' 06
5. GBR Сајмон Јејтс Тим Џејко АИУла+ 1' 42
6. BEL Маури Вансевенант Судал Квик-Степ+ 1' 47
7. NED Вилко Келдерман Бора-Хансгрое+ 1' 55
8. POR Жоао Педро Алмеида ОАЕ Емирати+ 1' 58
9. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 2' 00
10. AUS Ричи Порт Инеос Гренадиерс+ 2' 04
Извор: ProCyclingStats


Етапа 9[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Џеј Хиндли Бора-Хансгрое5ч 34' 44
2. FRA Ромен Барде Тим ДСМ+ 0
3. ECU Ричард Карапас Инеос Гренадиерс+ 0
4. ESP Микел Ланда Бахреин Викториус+ 0
5. POR Жоао Педро Алмеида ОАЕ Емирати+ 0
6. ITA Доменико Поцовиво Интермарше-Сиркус-Ванти+ 3
7. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 16
8. ITA Винченцо Нибали Астана Казахстан Тим+ 34
9. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 46
10. NED Тимен Аренсман Тим ДСМ+ 58
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Хуан Педро Лопес розева маичка за предводникот на генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТрек-Сегафредо37ч 52' 01
2. POR Жоао Педро Алмеида ОАЕ Емирати+ 12
3. FRA Ромен Барде Тим ДСМ+ 14
4. ECU Ричард Карапас Инеос Гренадиерс+ 15
5. AUS Џеј Хиндли Бора-Хансгрое+ 20
6. FRA Гијом Мартен Кофидис+ 28
7. ESP Микел Ланда Бахреин Викториус+ 29
8. ITA Доменико Поцовиво Интермарше-Сиркус-Ванти+ 54
9. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 09
10. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 1' 22
Извор: ProCyclingStats


Етапа 10[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ERI Бинијам Хирмај Интермарше-Сиркус-Ванти4ч 32' 07
2. NED Матје ван дер Пул Алпесин-Декојнинк+ 0
3. ITA Винченцо Албанезе Еоло-Комета+ 0
4. NED Вилко Келдерман Бора-Хансгрое+ 0
5. ECU Ричард Карапас Инеос Гренадиерс+ 0
6. NED Кун Бауман Џамбо-Висма+ 0
7. FRA Ромен Барде Тим ДСМ+ 0
8. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 0
9. POR Жоао Педро Алмеида ОАЕ Емирати+ 0
10. SUI Мауро Шмид Судал Квик-Степ+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Хуан Педро Лопес розева маичка за предводникот на генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТрек-Сегафредо42ч 24' 08
2. POR Жоао Педро Алмеида ОАЕ Емирати+ 12
3. FRA Ромен Барде Тим ДСМ+ 14
4. ECU Ричард Карапас Инеос Гренадиерс+ 15
5. AUS Џеј Хиндли Бора-Хансгрое+ 20
6. FRA Гијом Мартен Кофидис+ 28
7. ESP Микел Ланда Бахреин Викториус+ 29
8. ITA Доменико Поцовиво Интермарше-Сиркус-Ванти+ 54
9. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 09
10. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 1' 22
Извор: ProCyclingStats


Етапа 11[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Алберто Даинесе Тим ДСМ4ч 19' 04
2. COL Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 0
3. ITA Симоне Консони Кофидис+ 0
4. FRA Арно Демар виолетова маичка за предводникот на бодовниот пласманГрупама-ФДЖ+ 0
5. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
6. GBR Марк Кевендиш Судал Квик-Степ+ 0
7. BEL Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
8. ITA Саша Модоло Бардијана ЦСФ Фаизане+ 0
9. GER Фил Баухаус Бахреин Викториус+ 0
10. BEL Лауренс Насен АГ2Р Ситроен Тим+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Хуан Педро Лопес розева маичка за предводникот на генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТрек-Сегафредо46ч 43' 12
2. ECU Ричард Карапас Инеос Гренадиерс+ 12
3. POR Жоао Педро Алмеида ОАЕ Емирати+ 12
4. FRA Ромен Барде Тим ДСМ+ 14
5. AUS Џеј Хиндли Бора-Хансгрое+ 20
6. FRA Гијом Мартен Кофидис+ 28
7. ESP Микел Ланда Бахреин Викториус+ 29
8. ITA Доменико Поцовиво Интермарше-Сиркус-Ванти+ 54
9. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 09
10. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 1' 22
Извор: ProCyclingStats


Надворешни врски[уреди | уреди извор]