Прејди на содржината

Џиро д’Италија 2022 - етапа 12 до етапа 21

Од Википедија — слободната енциклопедија

Џиро д’Италија 2022 е 105. издание на Џиро д’Италија, една од трите големи трки во велосипедизмот. Џиро започнало во Будимпешта на 6 мај, а етапата 12 се одржала на 19 мај со етапа од Парма. Трката завршила во Верона на 29 мај.

Легенда
     Го означува предводникот во генералниот пласман      Го означува предводникот во планинскиот пласман
     Го означува предводникот во бодовниот пласман      Го означува предводникот во пласманот за млад возач
   и.в. означува дека возачот поминал низ завршната линија во иста група како оној кој го добил времето над него и поради тоа му било доделено истото завршно време.

Етапа 12[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Стефано Олдани Алпесин-Декојнинк4ч 26' 47
2. ITA Лоренцо Рота Интермарше-Сиркус-Ванти+ 0
3. NED Гејс Лемрејзе Џамбо-Висма+ 2
4. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 57
5. COL Сантјаго Буитраго Бахреин Викториус+ 57
6. NED Вилко Келдерман Бора-Хансгрое+ 57
7. AUS Лукас Хамилтон Тим Џејко АИУла+ 57
8. ITA Андреа Вендраме АГ2Р Ситроен Тим+ 1' 44
9. EST Реин Тарамае Интермарше-Сиркус-Ванти+ 1' 49
10. NED Паскал Енкхорн Џамбо-Висма+ 2' 55
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Хуан Педро Лопес розева маичка за предводникот на генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТрек-Сегафредо51ч 19' 07
2. ECU Ричард Карапас Инеос Гренадиерс+ 12
3. POR Жоао Педро Алмеида ОАЕ Емирати+ 12
4. FRA Ромен Барде Тим ДСМ+ 14
5. AUS Џеј Хиндли Бора-Хансгрое+ 20
6. FRA Гијом Мартен Кофидис+ 28
7. ESP Микел Ланда Бахреин Викториус+ 29
8. ITA Доменико Поцовиво Интермарше-Сиркус-Ванти+ 54
9. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 09
10. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 1' 22
Извор: ProCyclingStats


Етапа 13[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Арно Демар виолетова маичка за предводникот на бодовниот пласманГрупама-ФДЖ3ч 18' 16
2. GER Фил Баухаус Бахреин Викториус+ 0
3. GBR Марк Кевендиш Судал Квик-Степ+ 0
4. COL Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 0
5. ITA Алберто Даинесе Тим ДСМ+ 0
6. ITA Симоне Консони Кофидис+ 0
7. BEL Дрис де Бонт Алпесин-Декојнинк+ 0
8. ITA Џакомо Ницоло Израел-Премиер Тек+ 0
9. ITA Андреа Вендраме АГ2Р Ситроен Тим+ 0
10. AUT Тобијас Бајер Алпесин-Декојнинк+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Хуан Педро Лопес розева маичка за предводникот на генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТрек-Сегафредо54ч 37' 23
2. ECU Ричард Карапас Инеос Гренадиерс+ 12
3. POR Жоао Педро Алмеида ОАЕ Емирати+ 12
4. AUS Џеј Хиндли Бора-Хансгрое+ 20
5. FRA Гијом Мартен Кофидис+ 28
6. ESP Микел Ланда Бахреин Викториус+ 29
7. ITA Доменико Поцовиво Интермарше-Сиркус-Ванти+ 54
8. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 09
9. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 1' 22
10. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 1' 23
Извор: ProCyclingStats


Етапа 14[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Сајмон Јејтс Тим Џејко АИУла3ч 43' 44
2. AUS Џеј Хиндли Бора-Хансгрое+ 15
3. ECU Ричард Карапас Инеос Гренадиерс+ 15
4. ITA Винченцо Нибали Астана Казахстан Тим+ 15
5. ITA Доменико Поцовиво Интермарше-Сиркус-Ванти+ 28
6. POR Жоао Педро Алмеида ОАЕ Емирати+ 39
7. ESP Микел Ланда Бахреин Викториус+ 51
8. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 51
9. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 10
10. ESP Хуан Педро Лопес розева маичка за предводникот на генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТрек-Сегафредо+ 4' 25
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ECU Ричард Карапас розева маичка за предводникот на генералниот пласманИнеос Гренадиерс58ч 21' 28
2. AUS Џеј Хиндли Бора-Хансгрое+ 7
3. POR Жоао Педро Алмеида бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОАЕ Емирати+ 30
4. ESP Микел Ланда Бахреин Викториус+ 59
5. ITA Доменико Поцовиво Интермарше-Сиркус-Ванти+ 1' 01
6. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 1' 52
7. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 58
8. ITA Винченцо Нибали Астана Казахстан Тим+ 2' 58
9. ESP Хуан Педро Лопес Трек-Сегафредо+ 4' 04
10. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 9' 06
Извор: ProCyclingStats


Етапа 15[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Џулио Чиконе Трек-Сегафредо4ч 37' 41
2. COL Сантјаго Буитраго Бахреин Викториус+ 1' 31
3. ESP Антонио Педреро Мовистар+ 2' 19
4. GBR Хју Карти ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 3' 09
5. NED Мартејн Тусвелд Тим ДСМ+ 4' 36
6. ITA Лука Ковили Бардијана ЦСФ Фаизане+ 5' 08
7. ERI Натнаел Тесфацион Дрон Хопер-Андрони Џокатоли+ 5' 27
8. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 5' 27
9. NED Гејс Лемрејзе Џамбо-Висма+ 5' 27
10. FRA Гијом Мартен Кофидис+ 6' 06
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ECU Ричард Карапас розева маичка за предводникот на генералниот пласманИнеос Гренадиерс63ч 06' 57
2. AUS Џеј Хиндли Бора-Хансгрое+ 7
3. POR Жоао Педро Алмеида ОАЕ Емирати+ 30
4. ESP Микел Ланда Бахреин Викториус+ 59
5. ITA Доменико Поцовиво Интермарше-Сиркус-Ванти+ 1' 01
6. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 1' 52
7. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 58
8. ITA Винченцо Нибали Астана Казахстан Тим+ 2' 58
9. ESP Хуан Педро Лопес Трек-Сегафредо+ 4' 04
10. FRA Гијом Мартен Кофидис+ 8' 02
Извор: ProCyclingStats


Етапа 16[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. CZE Јан Хирт Интермарше-Сиркус-Ванти5ч 40' 45
2. NED Тимен Аренсман Тим ДСМ+ 7
3. AUS Џеј Хиндли Бора-Хансгрое+ 1' 24
4. ECU Ричард Карапас розева маичка за предводникот на генералниот пласманИнеос Гренадиерс+ 1' 24
5. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 1' 24
6. ESP Микел Ланда Бахреин Викториус+ 1' 24
7. GER Ленард Кемна Бора-Хансгрое+ 1' 38
8. POR Жоао Педро Алмеида бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОАЕ Емирати+ 1' 38
9. ITA Винченцо Нибали Астана Казахстан Тим+ 2' 06
10. GBR Хју Карти ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 2' 53
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ECU Ричард Карапас розева маичка за предводникот на генералниот пласманИнеос Гренадиерс68ч 49' 06
2. AUS Џеј Хиндли Бора-Хансгрое+ 3
3. POR Жоао Педро Алмеида бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОАЕ Емирати+ 44
4. ESP Микел Ланда Бахреин Викториус+ 59
5. ITA Винченцо Нибали Астана Казахстан Тим+ 3' 40
6. ITA Доменико Поцовиво Интермарше-Сиркус-Ванти+ 3' 48
7. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 3' 51
8. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 4' 45
9. CZE Јан Хирт Интермарше-Сиркус-Ванти+ 7' 42
10. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 9' 04
Извор: ProCyclingStats


Етапа 17[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Сантјаго Буитраго Бахреин Викториус4ч 27' 41
2. NED Гејс Лемрејзе Џамбо-Висма+ 35
3. CZE Јан Хирт Интермарше-Сиркус-Ванти+ 2' 28
4. GBR Хју Карти ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 2' 28
5. ECU Ричард Карапас розева маичка за предводникот на генералниот пласманИнеос Гренадиерс+ 2' 53
6. AUS Џеј Хиндли Бора-Хансгрое+ 2' 53
7. BEL Маури Вансевенант Судал Квик-Степ+ 2' 57
8. NED Кун Бауман сина маичка за предводникот во планинскиот пласманЏамбо-Висма+ 2' 59
9. FRA Гијом Мартен Кофидис+ 2' 59
10. ESP Микел Ланда Бахреин Викториус+ 2' 59
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ECU Ричард Карапас розева маичка за предводникот на генералниот пласманИнеос Гренадиерс73ч 19' 40
2. AUS Џеј Хиндли Бора-Хансгрое+ 3
3. ESP Микел Ланда Бахреин Викториус+ 1' 05
4. POR Жоао Педро Алмеида бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОАЕ Емирати+ 1' 54
5. ITA Винченцо Нибали Астана Казахстан Тим+ 5' 48
6. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 6' 19
7. CZE Јан Хирт Интермарше-Сиркус-Ванти+ 7' 12
8. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 7' 13
9. ESP Хуан Педро Лопес Трек-Сегафредо+ 12' 27
10. ITA Доменико Поцовиво Интермарше-Сиркус-Ванти+ 12' 30
Извор: ProCyclingStats


Етапа 18[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Дрис де Бонт Алпесин-Декојнинк3ч 21' 21
2. ITA Едоардо Афини Џамбо-Висма+ 0
3. DEN Магнус Корт ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
4. ITA Давиде Габуро Бардијана ЦСФ Фаизане+ 0
5. ITA Алберто Даинесе Тим ДСМ+ 14
6. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ+ 14
7. ITA Давиде Чимолаи Кофидис+ 14
8. GBR Марк Кевендиш Судал Квик-Степ+ 14
9. COL Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 14
10. ITA Симоне Консони Кофидис+ 14
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ECU Ричард Карапас розева маичка за предводникот на генералниот пласманИнеос Гренадиерс76ч 41' 15
2. AUS Џеј Хиндли Бора-Хансгрое+ 3
3. ESP Микел Ланда Бахреин Викториус+ 1' 05
4. ITA Винченцо Нибали Астана Казахстан Тим+ 5' 48
5. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 6' 19
6. CZE Јан Хирт Интермарше-Сиркус-Ванти+ 7' 12
7. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 7' 13
8. ITA Доменико Поцовиво Интермарше-Сиркус-Ванти+ 12' 30
9. ESP Хуан Педро Лопес Трек-Сегафредо+ 15' 10
10. GBR Хју Карти ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 17' 03
Извор: ProCyclingStats


Етапа 19[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Кун Бауман сина маичка за предводникот во планинскиот пласманЏамбо-Висма4ч 32' 55
2. SUI Мауро Шмид Судал Квик-Степ+ 0
3. ITA Алесандро Тонели Бардијана ЦСФ Фаизане+ 3
4. HUN Атила Валтер Групама-ФДЖ+ 6
5. ITA Андреа Вендраме АГ2Р Ситроен Тим+ 10
6. AUT Тобијас Бајер Алпесин-Декојнинк+ 2' 45
7. FRA Гијом Мартен Кофидис+ 3' 49
8. ECU Ричард Карапас розева маичка за предводникот на генералниот пласманИнеос Гренадиерс+ 3' 56
9. AUS Џеј Хиндли Бора-Хансгрое+ 3' 56
10. ESP Микел Ланда Бахреин Викториус+ 3' 56
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ECU Ричард Карапас розева маичка за предводникот на генералниот пласманИнеос Гренадиерс81ч 18' 12
2. AUS Џеј Хиндли Бора-Хансгрое+ 3
3. ESP Микел Ланда Бахреин Викториус+ 1' 05
4. ITA Винченцо Нибали Астана Казахстан Тим+ 5' 53
5. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 6' 22
6. CZE Јан Хирт Интермарше-Сиркус-Ванти+ 7' 15
7. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 8' 21
8. ITA Доменико Поцовиво Интермарше-Сиркус-Ванти+ 12' 55
9. ESP Хуан Педро Лопес бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТрек-Сегафредо+ 15' 29
10. GBR Хју Карти ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 17' 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 20[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Алесандро Кови ОАЕ Емирати4ч 46' 34
2. SLO Домен Новак Бахреин Викториус+ 32
3. ITA Џулио Чиконе Трек-Сегафредо+ 37
4. ESP Антонио Педреро Мовистар+ 1' 36
5. NED Тимен Аренсман Тим ДСМ+ 1' 50
6. AUS Џеј Хиндли Бора-Хансгрое+ 2' 30
7. NED Гејс Лемрејзе Џамбо-Висма+ 3' 04
8. GBR Хју Карти ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 3' 19
9. ESP Микел Ланда Бахреин Викториус+ 3' 19
10. GER Ленард Кемна Бора-Хансгрое+ 3' 39
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Џеј Хиндли розева маичка за предводникот на генералниот пласманБора-Хансгрое86ч 07' 19
2. ECU Ричард Карапас Инеос Гренадиерс+ 1' 25
3. ESP Микел Ланда Бахреин Викториус+ 1' 51
4. ITA Винченцо Нибали Астана Казахстан Тим+ 7' 57
5. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 8' 55
6. CZE Јан Хирт Интермарше-Сиркус-Ванти+ 9' 07
7. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 11' 18
8. ITA Доменико Поцовиво Интермарше-Сиркус-Ванти+ 16' 04
9. ESP Хуан Педро Лопес бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТрек-Сегафредо+ 17' 29
10. GBR Хју Карти ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 17' 56
Извор: ProCyclingStats


Етапа 21[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Матео Собреро Тим Џејко АИУла22' 24
2. NED Тимен Аренсман Тим ДСМ+ 23
3. NED Матје ван дер Пул Алпесин-Декојнинк+ 40
4. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 1' 08
5. GBR Бен Талет Инеос Гренадиерс+ 1' 12
6. SUI Мауро Шмид Судал Квик-Степ+ 1' 17
7. DEN Магнус Корт ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 18
8. NOR Тобијас Фос Џамбо-Висма+ 1' 19
9. AUS Мајкл Хепберн Тим Џејко АИУла+ 1' 24
10. ECU Ричард Карапас Инеос Гренадиерс+ 1' 24
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Џеј Хиндли розева маичка за предводникот на генералниот пласманБора-Хансгрое86ч 31' 14
2. ECU Ричард Карапас Инеос Гренадиерс+ 1' 18
3. ESP Микел Ланда Бахреин Викториус+ 3' 24
4. ITA Винченцо Нибали Астана Казахстан Тим+ 9' 02
5. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 9' 14
6. CZE Јан Хирт Интермарше-Сиркус-Ванти+ 9' 28
7. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 13' 19
8. ITA Доменико Поцовиво Интермарше-Сиркус-Ванти+ 17' 29
9. GBR Хју Карти ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 17' 54
10. ESP Хуан Педро Лопес бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТрек-Сегафредо+ 18' 40
11. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 23' 24
12. COL Сантјаго Буитраго Бахреин Викториус+ 24' 23
13. AUS Лукас Хамилтон Тим Џејко АИУла+ 28' 02
14. FRA Гијом Мартен Кофидис+ 28' 37
15. ITA Лоренцо Фортунато Еоло-Комета+ 33' 15
16. FRA Павел Сиваков Инеос Гренадиерс+ 41' 43
17. NED Вилко Келдерман Бора-Хансгрое+ 41' 45
18. NED Тимен Аренсман Тим ДСМ+ 42' 31
19. GER Ленард Кемна Бора-Хансгрое+ 43' 58
20. NED Сам Омен Џамбо-Висма+ 1ч 04' 22
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]