United Abominations

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„United Abominations“
Студиски албум од Megadeth
Издаден 15 мај, 2007 г.
Снимен 2006 во SARM Hook End Studios, Лондон, Англија
Жанр Хеви метал, треш метал
Траење 47:57
56:04 (Бонус)
Издавачка куќа Роудранер
Продуцент Дејв Мастејн, Џеф Болдинг, Енди Снип
Megadeth — Хронологија
The System Has Failed
(2004)
United Abominations
(2007)
Endgame
(2009)

United Abominations е единаесеттиот студиски албум на треш метал бендот Megadeth. Во него комплетната постава е сменета, а непроменет останал само основачот Дејв Мастејн. Издаден е во 2007, и ова е првиот од трите албуми издадени под покровителство на Капитол Рекордс.

За време на промотивната турнеја на албумот, поради приватни проблеми гитаристот Глен Дровер го напуштил бендот, а на негово место пристапил Крис Бродерик. Албумот забележал солиден комерцијален успех, бидејќи станал највисоко рангираниот албум на Мегадет по Youthanasia од 1994. Добил задоволителни оценки од музичките експерти, кои забележале дека на овој албум политичките теми биле најмногу застапени од сите други изданија на овој бенд.

Оваа плоча била прогласена за најдбро хеви метал остварување на 2007 од страна на списанието Guitar World.

 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
About.com 4.5/5 ѕвездички
Allmusic 3.5/5 ѕвездички[1]
BBC Music незадоволително[2]
Blabbermouth 7.5/10
IGN (8.5/10)[3]
Kerrang! 4/5 ѕвездички
MusicOMH 2/5 ѕвездички[4]
PopMatters 7/10 ѕвездички[5]
Rolling Stone 3/5 ѕвездички
Sputnikmusic 4/5[6]
Stylus Magazine D+[7]

Список на песни[уреди | уреди извор]

Сите песни се напишани и компонирани од Дејв Мастејн, освен песната „Never Walk Alone… A Call to Arms“, чија музика ја компонирал Глен Дровер, во соработка со Мастејн.

Бр. Наслов Текстописци Траење
1. „Sleepwalker“   Дејв Мастејн 5:53
2. „Washington is Next!“   Мастејн 5:19
3. Never Walk Alone... A Call to Arms“   Мастејн, Глен Дровер 3:54
4. „United Abominations“   Мастејн 5:35
5. Gears of War“   Мастејн 4:26
6. „Blessed Are the Dead“   Мастејн 4:02
7. „Play for Blood“   Мастејн 3:49
8. À Tout le Monde (Set Me Free)(гостин Кристина Скабија) Мастејн 4:11
9. „Amerikhastan“   Мастејн 3:43
10. „You're Dead“   Мастејн 3:18
11. „Burnt Ice“   Мастејн 3:47
Вк. траење:
47:57
Бонус нумера (во јапонските изданија)
Бр. Наслов Текстописци Траење
12. Out on the Tiles(преработка од Лед Зепелин) Џими Пејџ, Роберт Плант, Џон Бонам 4:03
Бонус нумера (во дигиталните изданија)
Бр. Наслов Текстописци Траење
12. „Black Swan“   Мастејн 4:04

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Prato, Greg. „United Abominations - Megadeth“. Allmusic. http://www.allmusic.com/album/r1042046. посет. 2 февруари 2008 г. 
  2. Stack, Eamonn (15 мај 2007). „Megadeth - United Abominations Review“. BBC Online. http://www.bbc.co.uk/music/reviews/bhmq. посет. 4 април 2012 г. 
  3. Thompson, Ed (17 мај 2007). „Megadeth - United Abominations“. IGN. http://www.ign.com/articles/2007/05/17/megadeth-united-abominations. посет. 9 јули 2007 г. 
  4. Day, Tom (14 мај 2007). „Megadeth - United Abominations (Roadrunner)“. MusicOMH. http://www.musicomh.com/albums/megadeth-2_0507.htm. посет. 4 април 2012 г. 
  5. PopMatters review
  6. Stagno, Mike (14 мај 2007). „Megadeth - United Abominations (staff review)“. Sputnikmusic. http://www.sputnikmusic.com/review/12044/Megadeth-United-Abominations/. посет. 11 март 2012 г. 
  7. DePalma, Todd (19 јуни 2007). „Megadeth - United Abominations - Review“. Stylus Magazine. http://www.stylusmagazine.com/reviews/megadeth/united-abominations.htm. посет. 4 април 2012 г.