Прејди на содржината

Insomnia

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Insomnia“
Сингл од Мегадет
од албумот Risk
Издаден летото 1999 г.
Формат ЦД сингл, дигитално спуштање
Снимен 1999 г.
Жанр Хард рок
Должина 4:16
Издавачка куќа Капитол
Композитор Дејв Мастејн
Продуцент Дејв Мастејн и Ден Хаф
Хронологија на синглови на Мегадет
Crush 'Em
(1999)
Insomnia
(1999)
Breadline
(2000)

Insomnia е песна од Мегадет, објавена како втор сингл од студискиот албум Risk. На ре-изданието од албумот направено во 2004 г. била поставена и ремиксуваната верзија од песнава, под продукција на Џеф Болдинг, која била со исто времетраење. Синглот се искачил на 26-тото место на американската топ список на рок нумери.

Видео спотот бил во режија на Лен Визман, а бил снимен во 1999 г. На филмскиот запис не се појавува никој од членовите на бендот, туку се прикажува една мачка како лови стаорец, слично како и омотот на синглот, додека во позадина оди песната.[1]

Коментари од бендот во врска со песната[уреди | уреди извор]

Мислам дека ова е нешто на што луѓето нема да се надеваат. Добив инспирација од англиските техно бендови, но песната исто така е и доста тврда. Во песната се зборува за феноменот инсомнија, но истовремено таа е и на некој начин моја биографска песна, особено за мојот живот во 80-тите. Секој којшто се забавувал до доцните вечерни часови може да се пронајде во оваа композиција.

Дејв Мастејн, 1999 г.[2]

Бев на едно предавање по психологија додека престојував во Нешвил, и бев изненаден кога дознав дека инсомнија не е појава кога не можеш да заспиеш, туку кога не можеш да имаш подолг сон. Тоа ме потсети на времето кога земав таблети за спиење, колку ми беше тешко да заспијам и колку ме болеа очите. Се чувствував празно, сум го сетил тоа на своја кожа што значи оти голем дел од песната е вистинит.

Дејв Мастејн, 1999 г.[2]

Необичниот почеток на песната е всушност последниот дел кој го снимивме. Тоа воедно беа и последните ноти кои ги отсвирев за Мегадет. Оваа трака е во целост огледало на карактерот на Мастејн. Исто така бев импресиониран од новитетите и модерниот звук кој ги воведе продуцентот Ден Хаф.

Марти Фридмен, 2002 г.[2]

Иронично, Мастејн својот најголем кошмар го преточил во убава песна - чаша со логото на Мегадет

Список на песни[уреди | уреди извор]

  1. „Insomnia“ (радио верзија) – 4:16
  2. „Insomnia“ (студиска верзија) – 4:34

Музички персонал[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Crush 'Em“. MTV. MTV Networks. 8 август 1999. Архивирано од изворникот на 2009-01-14. Посетено на 6 јануари 2009.
  2. 2,0 2,1 2,2 http://megadeth.rockmetal.art.pl/lyrics_risk.html#Insomnia

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]