Ник Менза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ник Менза
Роден(а) 23 јули 1964
Потекло Минхен, Германија
Починал(а) 21 мај 2016
Жанрови хеви метал, хард рок, треш метал
Занимања музичар, текстописец
Инструменти Тапани
Период на активност 1981–2016
Издавачи Капитол, Комбат, Шарпнел, ЕМИ
Соработници Мегадет, Марти Фридмен, Memorain и Orphaned to Hatred
Мреж. место megadeth.com

Ник Менза (англиски: Nick Menza) — поранешен тапанар на треш метал бендот Мегадет. Доаѓа на испразнетото место на Чак Белер во 1989 год. и во бендот минува речиси 10 години. Во 2004 год. повторно се враќа во Мегадет, но само за снимање на албумот The System Has Failed. По завршување на сесијата се повлекол од групата. Денес е тапанар во некои помали состави.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Nick Menza“. MEGADETH.com. 23 јули 1964. http://www.megadeth.com/whois/bio/nick.html. посет. 22 октомври 2011 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Deltanaut (неговиот моментален бенд)