Прејди на содржината

A Secret Place

Од Википедија — слободната енциклопедија
„A Secret Place“
Сингл од Мегадет
од албумот Cryptic Writings
Издаден 1998
Формат ЦД сингл, дигитално спуштање
Снимен 1996
Жанр Хеви метал
Должина 5:25
Издавачка куќа Капитол
Композитор Дејв Мастејн
Продуцент Дејв Мастејн
Хронологија на синглови на Мегадет
Use the Man
(1998)
A Secret Place
(1998)
Crush 'Em
(1999)

A Secret Place е осмата нумера и воедно третиот и последен објавен сингл од албумот Cryptic Writings.[1] Песната се пласирала на 19. место на американската табела „Билборд Рок Нумери“.[2]

Според мислењето на Дејв Мастејн, тајното место е некаде во неговата глава. Се верува дека песната ги обработува ситуациите кога личноста губи допир со реалноста и се задлабочува во самиот себеси.

И гитаристот Марти Фридман имал позитивно мислење за оваа песна. Вели дека користел повеќе гитари за време на студиските сесии и дека му било драго што токму оваа песна се нашла на ДВД албумот од фестивалот Вудсток 99′.

Видео запис

[уреди | уреди извор]

Спотот за песната бил промовиран во 1988 г. истовремено кога бил издаден и самиот сингл. Освен во „Train of Consequences“, „Insomnia“, „The Right to Go Insane“ и во овој филмуван запис не се појавуваат членовите на бендот. Во спотот е прераскажана приказната од кусиот француски филм Ривиерата на Хибу, но од современа гледна точка.

Список на песни

[уреди | уреди извор]
Бр. Наслов Траење
1. „A Secret Place“   5:25

Музички персонал

[уреди | уреди извор]

Пласман на табелите

[уреди | уреди извор]
Година Наслов Табела Место
1998 „A Secret Place“ Рок нумери (САД) 19
  1. „The Realms of Deth - Megadeth Singles“. Megadeth.rockmetal.art.pl. Архивирано од изворникот 2011-07-21. Посетено на 2011-08-13.
  2. „Билборд Рок Нумери (историјат)“. Архивирано од изворникот 2012-10-23. Посетено на 2012-10-23.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]