Џеф Јанг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џеф Јанг
Биографски податоци
Роден(а) 31 март 1962
Мичиген, САД
Жанрови треш метал, хеви метал, спид метал, блуз, класична музика
Занимања музичар, текстописец, продуцент
Инструменти гитара
Период на активност 1986–денес
Соработници Мегадет, Equilibrium, Broken Silence, Music Without Boundaries Radio Show
Мреж. место jeffyoung.com

Џеф Јанг (англиски: Jeff Young) е поранешен гитарист на хеви метал бендот Мегадет. Со групата бил само две години (1988-1990), за време на снимањето на нивниот трет студиски албум So Far, So Good... So What! и турнејата за промоција на албумот која следела подоцна. По напуштањето на Мегадет, Јанг продолжил со соло кариера како џез музичар..[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]