Ал Питрели

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ал Питрели
Ал Питрели на свирка
Животописни податоци
Роден(а)26 септември 1962
Њујорк, САД
Жанровихард рок, хеви метал, треш метал, прогресивен рок, симфоничен метал
Занимањамузичар, текстописец
Инструментигитара
Период на активност1982–денес
СоработнициМегадет, Danger Danger, Hotshot, Алис Купер, Џими Деграсо, Place Called Rage, Savatage, Транс-сибирски оркестар, O'2L, Widowmaker, Мајкл Болтон, T.M. Stevens, Вертекс
Значајни инструменти
Gibson Explorer
Gibson Les Paul

Ал Питрели (англиски: Al Pitrelli) е поранешен водечки гитарист на хеви метал групата Мегадет. Дошол по препорака на Џими Деграсо, со кого претходно соработувал во бендот на Алис Купер. Го заменил Марти Фридмен само 15 минути пред закажаниот настап во Ванкувер, на 16 јануари 2000 г. Следната година со Мегадет го снимиле албумот The World Needs A Hero, а по распаѓањето на бендот во 2002 година и тој си заминал по својот пат.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Кариерата на Ал Питрели и негова биографија“. Архивирано од изворникот на 2007-01-18. Посетено на 2013-05-15.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]