Џејмс Ломензо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
James LoMenzo
Биографски податоци
Роден(а) 13 јануари 1959
Потекло Бруклин, САД
Жанрови хард рок, глам метал, треш метал, блуз рок
Занимања Музичар
Инструменти Бас гитара, гитара
Период на активност 1978–сѐ уште
Соработници Clockwork, Rondinelli, White Lion, Black Label Society, Ози Озборн, Дејвид Ли Рот, Мегадет
Мреж. место jameslomenzo.com, megadeth.com
Значајни инструменти
Warwick Stryker
Alembic

Џејмс Ломензо (англиски: James LoMenzo) е хеви метал басист. Тој е поранешен член на треш метал бендот Megadeth и со нив издал два студиски албуми: United Abominations (2007) и Endgame (2009).[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Prato, Greg. „Biography: White Lion“. All Media Guide. http://www.allmusic.com/artist/p5817/biography. посет. 16 мај 2010 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]