Дејвид Ли Рот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дејвид Ли Рот
Дејвид Ли Рот во 2008
Животописни податоци
Познат(а) и какоДајмонд Дејв
Роден(а)10 октомври 1954(1954-10-10)(69 г.)
Блумингтон, Индијана, САД
Жанрови
Занимања
 • Пејач
 • Текстописец
Период на активност1972–2022
Мреж. местоdavidleeroth.com

Дејвид Ли Рот (анг: David Lee Roth; роден на 10 октомври 1954 година) [1] е американски рок пејач. Најпознат е по својата дива и енергична сценска изведба, и по тоа што бил оригиналниот фронтмен на хард рок групата Ван Хален; трипати од 1974 до 1985 година, во 1996 година и повторно од 2006 година до нивното распуштање во 2020 година.[2] Познат е и како успешен соло пејач кој објавил многу златни и платински албуми сертифицирани од RIAA.[3] По повеќе од две децении, Рот повторно се придружил на Ван Хален во 2006 година за турнејата во Северна Америка (2007-2008) која станала турнеја со највисока заработка во историјата на бендот и една од турнеите со највисока заработка таа година.[4] Во 2012 година, Рот и Ван Хејлен го издале албумот A Different Kind of Truth. Во 2007 година, бил примен во Рокенрол Куќата на славните како член на Ван Хален.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Рот е роден во Блумингтон, Индијана, во семејство со еврејско потекло.[5] Уште од најмала возраст, Рот се интересирал за уметноста, претежно за филмот и радиото,[6] и рекол дека неговиот прв музички идол бил Ал Џолсон.[7]

Рот детството го поминал во Њу Касл, Индијана. Во неговите тинејџерски години, со семејството се преселил во Пасадена, Калифорнија. Додека учел во Сити колеџот во Пасадена, ги запознал браќата Ван Хален, Еди и Алекс. Овој период Рот работел како болничар.[8]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студиски албуми[уреди | уреди извор]

 • Eat 'Em and Smile (1986)
 • Skyscraper (1988)
 • A Little Ain't Enough (1991)
 • Your Filthy Little Mouth (1994)
 • DLR Band (1998)
 • Diamond Dave (2003)

EP Албуми[уреди | уреди извор]

 • Crazy from the Heat (1985)

со Ван Хален[уреди | уреди извор]

 • Van Halen (1978)
 • Van Halen II (1979)
 • Women and Children First (1980)
 • Fair Warning (1981)
 • Diver Down (1982)
 • 1984 (1984)
 • A Different Kind of Truth (2012)

Книги[уреди | уреди извор]

 • Roth, David Lee (1997). Crazy from the Heat. Hyperion. ISBN 0-7868-8947-0.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Roth, David Lee (1998). Crazy from the Heat. Hyperion. ISBN 0-7868-8947-0.
 2. Празен навод (help)
 3. „Gold & Platinum – November 12, 2010“. RIAA. Архивирано од изворникот на June 26, 2007. Посетено на August 9, 2011.
 4. „News Headlines“. Cnbc.com. February 3, 2009. Архивирано од изворникот на June 11, 2011. Посетено на August 9, 2011.
 5. Boucher, Geoff (January 29, 2012). „When David Lee Roth talks, it's 'A Different Kind of Truth'. Los Angeles Times. стр. 2. Архивирано од изворникот на March 5, 2012. Посетено на February 28, 2012.
 6. „What I know about women“. Brisbane Times. April 3, 2013.
 7. "The Rolling Stone Interview: David Lee Roth", Rolling Stone, April 1985.
 8. „Diamond David Lee Roth Biography“. davidleeroth.com. Архивирано од изворникот на July 28, 2011. Посетено на August 10, 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]