The System Has Failed

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„The System Has Failed“
Студиски албум од Megadeth
Издаден 14 септември, 2004
Снимен 2004 во Нешвил
Жанр Хеви метал, треш метал
Траење 48:35
Издавачка куќа Сануктари
Продуцент Дејв Мастејн, Џеф Болдинг
Megadeth — Хронологија
The World Needs a Hero
(2001)
The System Has Failed
(2004)
United Abominations
(2007)

The System Has Failed е десеттиот студиски албум на треш метал бендот Megadeth. Издаден бил во септември 2004 и воедно е последниот албум издаден под продуцентската куќа Сануктари Рекордс. Ова бил првиот од трите албуми на кои не настапил долгогодишниот басист Дејвид Елефсон. Во овој период бендот немал постојан состав, па така албумот го снимил само Мастејн во соработка со тројца сесиски музичари. Еден од тие музичари бил и поранешниот член Крис Поланд.

Критиката позитивно го оценила албумот, па дури и го нарекла „враќање во форма“ на бендот. Од овој материјал биле промовирани два сингла со видео записи, и тоа „Die Dead Enough“ и „Of Mice and Men“. Неговиот наслов (во превод „системот пропадна“) се однесува на американскиот општествен систем и западната цивилизација, чии недостатоци Мастејн особено ги критикува во песните. На омотот се прикажани американскиот претседател Џорџ Буш и неговата администрација како чекаат во ред да си ги откупат гревовите од Вик Ретлхед.

 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
411mania.com 6/10[1]
Allmusic 4/5 ѕвездички
Brave Words & Bloody Knuckles 9/10
Entertainment Weekly задоволително[2]
KNAC.com 4/5 ѕвездички[3]
Metal Review 6.9/10[4]
MusicOMH неопределено[5]

Список на песни[уреди | уреди извор]

Сите песни се напишани и компонирани од Дејв Мастејн.

Бр. Наслов Траење
1. „Blackmail the Universe“   4:33
2. Die Dead Enough“   4:18
3. „Kick the Chair“   3:57
4. The Scorpion“   5:59
5. „Tears in a Vial“   5:22
6. „I Know Jack“   0:40
7. „Back in the Day“   3:28
8. „Something That I'm Not“   5:07
9. „Truth Be Told“   5:40
10. Of Mice and Men“   4:05
11. „Shadow of Deth“ (според текстот од Библијата) 2:15
12. „My Kingdom“   3:04
Вк. траење:
48:35

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Manes, Evocator (9 ноември 2004). „Music - Megadeth - The System Has Failed Review“. 411mania.com. http://www.411mania.com/music/album_reviews/697/Megadeth---The-System-Has-Failed-Review.htm. посет. 11 ноември 2012 г. 
  2. Miller, Nancy (17 септември 2004 г). The System Has Failed Review. „Entertainment Weekly“: 79. http://www.ew.com/ew/article/0,,695286,00.html. посет. 11 ноември 2012 г. 
  3. Kerby, Jeff (14 септември 2004). „Reviews: Megadeth - The System Has Failed“. KNAC. http://www.knac.com/article.asp?ArticleID=3241. посет. 15 август 2012 г. 
  4. Bradley, Gregory (28 август 2004). „Album Review: Megadeth - The System Has Failed“. Metal Review. http://metalreview.com/reviews/1068/megadeth-the-system-has-failed. посет. 21 октомври 2012 г. 
  5. Day, Tom (13 септември 2004). „Megadeth - The System Has Failed (Sanctuary)“. http://www.musicomh.com/albums/megadeth.htm. посет. 17 август 2012 г.