Прејди на содржината

Марти Фридман

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Марти Фридмен)
Марти Фридмен
Настап на фестивалот Gods of Metal (2009)
Животописни податоци
Родено имеМартин Адам Фридмен
Роден(а)8 декември 1962
ПотеклоЛорел (Мериленд), САД
ЖанровиПоп, инструментален рок, хеви метал, хард рок, треш метал
Занимањамузичар, текстописец
Инструментигитара, бас, вокал, синтисајзер
Период на активност1981–денес
ИздавачиАвекс Тракс, Шарпнел
СоработнициМегадет, Хаваи
Мреж. местоmartyfriedman.com
Значајни инструменти
Џексон Кели
Ибањес MFM1

Марти Фридмен (англиски: Marty Friedman) е поранешен гитарист на треш метал бендот Мегадет. Со Мегадет има издадено 5 студиски албуми во периодот 1990-1999, и е дел од т.н. „класична постава“ на групата. Денес живее во Токио, Јапонија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]