Прејди на содржината

Џими Слоас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џими Слоас
Родено имеЏими Ли Слоас
Роден(а)12 мај 1970
Охајо, САД
Жанровитреш метал, прогресивен метал, алтернативен метал
Занимањамузичар, текстописец
Инструментибас, електрична гитара
Период на активност1990–денес
ИздавачиРоудранер, Санктуари
СоработнициМегадет, The Imperials, Dogs of Peace

Џими Ли Слоас (англиски: Jimmie Lee Sloas) е поранешен басист на треш метал бендот Мегадет. Во Мегадет се приклучил на повик од фронтменот Дејв Мастејн, само за потребите на албумот The System Has Failed. По неколкуте студиски сесии, Слоас и групата се разделиле.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „OFF-CAMERA NOMINATIONS ANNOUNCED FOR THE 45th ANNUAL ACADEMY OF COUNTRY MUSIC AWARDS“. Forbes. Academy of Country Music. 2 март 2010. Посетено на 18 мај 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]