Symphony of Destruction

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Symphony of Destruction“
Megadeth - Symphony Of Destruction.jpg
Сингл од Megadeth
од албумот Countdown to Extinction
Издаден јуни 1992
Вокал(и) Дејв Мастејн
Текстописец Дејв Мастејн
Формат ЦД сингл, дигитално спуштање
Снимен 6 јануари - 28 април 1992
Жанр Хеви метал
Должина 4:07
Издавачка куќа Капитол
Композитор Дејв Мастејн
Продуцент Макс Норман и Дејв Мастејн
Хронологија на синглови на Megadeth
Hangar 18
(1990)
Symphony of Destruction
(1992)
Foreclosure of a Dream
(1992)

Symphony of Destruction“ е песна од хеви метал бендот Мегадет, издадена како сингл од нивниот студиски албум Countdown to Extinction. Тектот е политички обоен, а во него се зборува за држава која е водена од страна на невидлива и марионетска влада.[1] Песната е напишана и компонирана од вокалот и гитарист на бендот, Дејв Мастејн. Од нејзиното објавување па до денес, композицијата уживала значајна радио и ТВ промоција, што придонесло да постане една од најпознатите песни на Мегадет.[2][3][4]

Музичката критика позитивно ја оценила нумерата,[5] а бил снимен и видео запис под режисерската палка на Вејн Ишам. Спотот бил доста емитуван на англиската МТВ, но поради контроверзниот текст и насилната содржина на филмскиот запис спотот постепено бил испуштан од списокот на песни за емитување.[6] На спотот секој член свири индивидуално, додека во останатиот дел на црно-бела слика е прикажано убиството на политички кандидат, што подоцна предизвикало масовни протести и безредија.[6][7] Со текот на времето, песната била активно присутна во медиумите, а била и преработена од повеќе рок состави.

Список на песни[уреди | уреди извор]

 1. „Symphony of Destruction“ - 4:02
 2. Peace Sells“ (во живо) (снимено за време на турнејата Clash of the Titans, на стадионот Вембли, октомври 1990)

Пласман на табелите[уреди | уреди извор]

Табела Највисоко
место
Билборд Хот 100 (САД)[8] 71
Рок нумери (САД)[8] 29
Канада[9] 91
Ирска[10] 14
Нов Зеланд [11] 15
Велика Британија [12] 15

Музички персонал[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. "Symphony of Destruction Info". rockmetal.art.pl. Посетено на 2010-03-19.
 2. "Megadeth > Charts and Awards > Billboard Singles". Allmusic.com. Посетено на 2009-01-05.
 3. "Top 100 Singles". Chartsstats.com. Архивирано од изворникот на 2012-05-30. Посетено на 2008-11-27.
 4. "Megadeth Discography". Australians-chart.com. Архивирано од изворникот на 2012-05-30. Посетено на 2008-07-31.
 5. "Symphony of Destruction Review". Metal Archives.com. 2007-04-22. Посетено на 2010-10-15.
 6. 6,0 6,1 "Exposure of a Dream". The Realms of Deth.com. Посетено на 2010-10-15.
 7. "Megadeth - Symphony Of Destruction (Broadcast Music Video)". Youtube.com. 2007-08-18. Посетено на 2010-10-15.
 8. 8,0 8,1 "Megadeth > Charts & Awards > Billboard Singles". Allmusic. Macrovision. Посетено на 5 јануари, 2009. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 9. "Top 100 Singles" (DjVu). RPM. Library and Archives Canada. 56 (13). 26 септември, 1992. Посетено на 27 ноември, 2008. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 10. "Search the Charts". The Irish Charts. Irish Recorded Music Association. Посетено на September 5, 2008. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 11. "New Zealand singles chart". charts.org.nz. Посетено на March 6, 2010. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 12. "Megadeth - UK Singles & Albums Chart Archive". Chart Stats. Архивирано од изворникот на 2012-05-30. Посетено на January 5, 2009. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]